Biznes i Finanse
Hakerzy zaatakowali firmę medyczną pracującą nad zwalczaniem COVID-19
Hakerzy z grupy cyberprzestępczej Maze zaatakowali brytyjską firmę medyczną pracującą obecnie nad zwalczaniem pandemii COVID-19 - informuje serwis Computer Weekly. Firma została zainfekowana złośliwym oprogramowaniem szyfrującym dla okupu (ransomware).
W wyniku cyberataku hakerzy pozyskali dane osobowe i medyczne tysięcy byłych pacjentów, którzy korzystali z dostarczanych przez firmę usług i produktów ochrony zdrowia. Computer Weekly podkreśla jednak, że niepowodzeniem zakończyły się próby zablokowania przez cyberprzestępców systemów teleinformatycznych spółki.
Firma Hammersmith Medicines Research prowadziła w przeszłości testy pomagające w pracach nad szczepionką na wirusa ebola oraz rozwijała leki mające zastosowanie w terapii choroby Alzheimera. Obecnie uczestniczy w walce z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę Covid-19.
Jak zwraca uwagę serwis, dane z HMR zostały opublikowane przez hakerów na jednym z forów zaledwie kilka dni po tym, jak grupa Maze obiecała nie atakować organizacji z sektora opieki zdrowotnej i medycyny walczących z epidemią.
Dział bezpieczeństwa HMR poinformował, że atak o dużym nasileniu został wykryty podczas jego trwania w sobotę 14 marca, jednakże zdołano go zatrzymać i przywrócić działanie systemów komputerowych oraz poczty elektronicznej jeszcze tego samego dnia.
Dane wykradzione z systemu firmy zostały opublikowane przez cyberprzestępców 21 marca. Według HMR pochodzą one z baz danych mających od ośmiu do nawet dwudziestu lat. Wśród informacji, których bezpieczeństwo naruszono, znalazły się m.in. kwestionariusze medyczne, kopie paszportów, praw jazdy oraz numery ubezpieczenia społecznego ponad 2,3 tys. osób korzystających z usług firmy.