Reklama

Polityka i prawo

Hakerzy wykorzystali przejęte konta na Twitterze do… "sprzedaży" PS5

fot. 100Myggan / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
fot. 100Myggan / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Konta twitterowe dyrektorki brytyjskiej NHS Horizons - jednego z systemów służby zdrowia w kraju zostały wykorzystane przez cyberprzestępców do promowania fałszywej sprzedaży konsol PlayStation 5. Na ten moment nie wiadomo, ile osób skusiło się na zakup sprzętu.

Helen Bevan, piastująca stanowisko CTO (chief transformation officer) w NHS Horizons na swoich kontach zgromadziła 140 000 followersów. Hakerzy usunęli jej dotychczasowe tweety, przestali obserwować wybrane przez nią osoby oraz zmienili nazwy kont na te sugerujące Play Station 5 – informuje BBC.  

Cyberprzestępcy wykorzystali następnie konta do oferowania sprzedaży konsol za kwotę 450 dolarów. Uwierzytelniali również swoje działania poprzez Fleetsy, prezentując zdjęcia pudełek od konsol. Na ten moment nie zostało ustalone, ile fałszywych transakcji sprzedaży sprzętu zostało zrealizowanych i jak duża jest grupa osób poszkodowanych.

Bevan odzyskała już dostęp do kont i - jak tłumaczyła - była błędnie przekonana, że zabezpieczyła je uwierzytelnianiem dwuskładnikowym. Kiedy zorientowała się, że straciła do nich dostęp postanowiła również skorzystać z oferty osoby, która za opłatą zaoferowała się je odzyskać. Nietrudno domyśleć się, że także ona padła ofiarą cyberprzestępcy. 

Bevan na swoją skrzynkę otrzymała dziesiątki wiadomości od osób, które zostały oszukane z prośbami o informacje odnośnie zakupionego przez nich sprzętu.

image

 

Komentarze