Reklama

Polityka i prawo

Hakerzy stworzyli kabel do iPhone'a pozwalający przejąć dane

Fot. Microsiervos/flickr
Fot. Microsiervos/flickr

Hakerzy stworzyli specjalny kabel do iPhone’a, który umożliwia im przejęcie komputera po podłączeniu do niego spreparowanego przewodu. Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, posługujący się pseudonimem MG, zaprezentował złośliwy kabel podczas jednej z demonstracji edukacyjnych.

W swojej demonstracji MG wykorzystał zwykły kabel typu Lightning-USB, który służy do podłączania iPhone'a do komputera. Wcześniej wbudował w niego implant WiFi, pozwalający znajdującemu się w pobliżu hakerowi na zdalne wykonanie komend na atakowanym komputerze. Po uzyskaniu dostępu do komputera włamywacz może np. zablokować ekran komputera i wykraść hasło dostępu do systemu używane przez jego użytkownika do logowania się na urządzeniu.

Według specjalisty wszystko, co musi zrobić cyberprzestępca, ogranicza się do podmiany prawdziwego kabla do telefonu na zmodyfikowany i oczekiwania na moment podłączenia go przez ofiarę do komputera. Według MG, który w przeszłości pracował w zespole m.in. firmy Verizon Media, podobne działania mogą być przeprowadzone nie tylko z użyciem kabla typu Lightning i iPhone'a, ale też dowolnego innego przewodu i telefonu oraz komputera.

Serwis Tech Crunch ocenia, że przeprowadzona przez MG demonstracja w ramach kampanii edukacyjnej na temat zagrożeń podkreśla istotność ryzyka związanego z korzystaniem z różnorodnych urządzeń pochodzących często z niesprawdzonych źródeł, takich jak np. dyski typu pendrive rozdawane na konferencjach.

SZP/PAP

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama