Reklama

Polityka i prawo

Globalna operacja organów ścigania. Aresztowano 20 członków gangu cyberprzestępczego

Fot. Pikrepo/Domena publiczna
Fot. Pikrepo/Domena publiczna

Międzynarodowa operacja z udziałem organów ścigania z 16 państw, w tym Polski, doprowadziła do aresztowania 20 członków gangu cyberprzestępczego, działającego w skali globalnej. Ugrupowanie specjalizowało się w praniu pieniędzy pochodzących z cyberataków i innych nielegalnych operacji w sieci. Przez ręce cyberprzestępców mogły przejść dziesiątki milionów euro – wskazuje Europol.

W ramach prowadzonych działań na Łotwie, w Bułgarii, Hiszpanii i we Włoszech przeprowadzono około 40 rewizji domów oraz mieszkań. Przeciwko aresztowanym w Stanach Zjednoczonych, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii wszczęto postępowanie karne.

„Najwięcej przeszukań w tej sprawie przeprowadzono na Łotwie w ramach operacji prowadzonych przez łotewską policję państwową (Latvijas Valsts Policija)” – podkreśla Europol. Sprzęt do wydobywania bitcoinów został znaleziony i przejęty w Bułgarii.

Międzynarodowa operacja jest następstwem złożonego śledztwa prowadzonego przez portugalską policję (Polícia Judiciária) we współpracy z biurem prokuratora Stanów Zjednoczonych dla zachodniego dystryktu Pensylwanii oraz FBI. W działania zostały włączone również organy ścigania z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Bułgarii, Gruzji, Włoch, Niemiec, Szwajcarii, Polski, Czech, Australii, Szwecji, Austrii i Belgii. Kampanię koordynował Europol.

„Szacuje się, że sieć QQAAZZ wyprała lub usiłowała wyprać dziesiątki milionów euro pochodzących cyberprzestępstw  od 2016 roku” – wskazuje Departament Sprawiedliwości USA. Członkowie gangu pochodzili m.in. z Łotwy, Gruzji, Bułgarii, Rumunii i Belgii.

Grupa QQAAZZ kontrolowała setki kont bankowych w instytucjach na całym świecie, na które hakerzy przelewali środki pochodzące z nielegalnych źródeł. Pieniądze następnie trafiały na rachunki zarządzane przez gang i często zamieniano je na kryptowaluty.

„Członkowie QQAAZZ zabezpieczyli konta bankowe, używając zarówno legalnych, jak i fałszywych polskich i bułgarskich dokumentów w celu utworzenia oraz zarejestrowania dziesiątek fikcyjnych firm” – informuje Europol. Cyberprzestępcy oferowali swoje usługi na rosyjskojęzycznych forach dla hakerów. Angażowali się m.in. w operacje z udziałem najstarszego botnetu na świecie Trickbota.   

„Zarzuty, postawione dzięki współpracy z naszymi europejskimi partnerami, są wyrazem wysiłków podejmowanych przez społeczność międzynarodową na rzecz ochrony społeczeństw przed przestępcami zajmującymi się praniem brudnych pieniędzy” – podkreślił zastępca prokuratora generalnego USA Brian C. Rabbitt. Jak dodał, bezprecedensowa operacja jest jednoznacznym przesłaniem dla gangów, takich jak QQAAZZ, że granice państw nie stanowią bariery dla walki z nielegalną działalnością  w sieci.

Jak czytamy w oświadczeniu Departamentu Sprawiedliwości USA, cyberprzestępczość jest zjawiskiem, które nieustannie „nęka” rządy, firmy oraz pojedynczych użytkowników, dlatego też walką z nim wymaga globalnej współpracy.

„To było szeroko zakrojone dochodzenie, którego konsekwencje będą odczuwalne na całym świecie” – stwierdził agent FBI Michael Christman. Jego zdaniem współpraca z organami ścigania innych państw jest czymś niezbędnym, ponieważ żadne agencja w pojedynkę nie jest w stanie skutecznie walczyć z cyberprzestępczością.

Departament Sprawiedliwości USA opublikował również listę cyberprzestępców gangu QQAAZZ, którym postawiono zarzuty:

  1. Nika Nazarovi, 32, z Gruzji;
  2. Martins Ignatjevs, 33, z Łotwy;
  3. Aleksandre Kobiashvili, 32, z Gruzji;
  4. Dmitrijs Kuzminovs, 35, z Łotwy;
  5. Valentins Sevecs, 32, z Łotwy;
  6. Dmitrijs Slapins, 35, z Łotwy;
  7. Armens Vecels, 24, z Łotwy;
  8. Artiom Capacli, 31, z Bułgarii;
  9. Ion Cebanu, 26, z Rumunii;
  10. Tomass Trescinkas, 25, z Łotwy;
  11. Ruslans Sarapovs, 19, z Łotwy;
  12. Silvestrs Tamenieks, 21, z Łotwy;
  13. Abdelhak Hamdaoui, 48, z Belgii;
  14. Petar Iliev, 37, z Bułgarii.
  15. Aleksejs Trofimovics, 24, z Łotwy;
  16. Ruslans Nikitenko, 41, z Łotwy;
  17. Arturs Zaharevics, 33, z Łotwy;
  18. Deniss Ruseckis, 24, z Łotwy;
  19. Deinis Gorenko, 25 lat, z Łotwy;
  20. Maksim Bojko, 30, z Rosji.

Amerykański wymiar sprawiedliwości skierował szczególne wyrazy podziękowania za „wybitną pracę śledczą” dla FBI oraz organów ścigania z krajów partnerskich zaangażowanych w operację, w tym również Polski.

Reklama
Reklama

Komentarze