Reklama

Polityka i prawo

Francja uruchomi sieć 5G w 2020 r. mimo wątpliwości ws. Huawei

Fot. Taxiarchos228/Wikipedia Commons/CC 3.0
Fot. Taxiarchos228/Wikipedia Commons/CC 3.0

Francja zamierza uruchomić sieć 5G zgodnie z planem w 2020 r. , mimo wątpliwości względem chińskiej firmy Huawei, mogących zmusić niektórych operatorów telekomunikacyjnych do zmiany dostawcy sprzętu - podała we wtorek agencja Reutera

Szef francuskiego urzędu regulacji telekomunikacji (ARCEP) Sebastien Soriano ocenił, że sprawa Huawei "będzie miała ograniczony wpływ" na kwestię planowego uruchomienia w kraju sieci łączności nowej generacji 5G . Jak dodał, jeśli chodzi o sieć w głównych miastach Francji, to żaden francuski operator telekomunikacyjny nie opiera swojej infrastruktury jedynie na sprzęcie dostarczanym przez chińskiego producenta.

Wcześniej we wtorek agencja Reutera cytowała francuskiego ministra finansów Bruna Le Maire'a, który zadeklarował, że "decyzja Francji odnośnie sieci telekomunikacyjnych 5G będzie się opierać na bezpieczeństwie i wydajności pracy". Le Maire powiedział też, że Paryż nie zamierza wykluczać żadnego określonego producenta sprzętu.

Le Maire powiedział też, że "istnieją inni dostawcy oferujący rozwiązania (dla sieci 5G - PAP)", a Francja "ma zamiar przyjrzeć się im w nadchodzących miesiącach".

W ubiegłym tygodniu francuski prezydent Emmanuel Macron powiedział, że "celem Francji nie jest blokowanie Huaweia" ani udział w "jakiejkolwiek formie wojny technologicznej". Deklaracje Macrona padły dzień po decyzji amerykańskiego ministerstwa handlu, które wpisało chiński koncern na "czarną listę" argumentując to względami bezpieczeństwa narodowego.

"Sprawa Huaweia i Google słusznie wywołuje wiele hałasu, gdyż Google ograniczyło Huaweiowi dostęp do technologii Androida. To najbardziej klarowna ilustracja tej wojny technologicznej" - skomentował francuski minister odnosząc się do słów Macrona.

Źródło: PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama