Reklama

Polityka i prawo

Fancy Bear zaatakował niemieckie banki. Działania GRU powiązane z wyborami?

fot. Pixabay
fot. Pixabay

W ciągu ostatnich kilku dni miało dojść do cyberataku na niemiecką infrastrukturę oraz system bankowy tego kraju. To już kolejne kampanie grupy kontrolowanej przez rosyjskie GRU na niemieckie sieci.

Sprawę ujawniła niemiecka gazeta Bild, powołując się na swoje źródła w zachodnich strukturach wywiadowczych. Zdaniem dziennika wrogie działania zostały potwierdzone w środę przez Federalne Biuro Bezpieczeństwa Informacji (Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik - BSI). Anonimowy przedstawiciel urzędu miał również stwierdzić, że operacje wymierzone w niemieckie systemy mogą stanowić zemstę za międzynarodowe sankcje nałożone na Rosję i Białoruś. Jak jednak wskazuje Bloomberg, rzecznik niemieckiego Biura przekazał informację, że nie ma wiedzy o takim zdarzeniu. 

Sprawa – na co wskazuje Bloomberg – może być powiązana ze zbliżającymi się wyborami u naszych zachodnich sąsiadów oraz próbą przeprowadzenia kampanii dezinformacyjnej.

Grupa Fancy Bear (określana również jako Sofancy i APT28) jest kontrolowana przez rosyjski wywiad wojskowy GRU. Przypisuje się jej szereg operacji wymierzonych w niemieckich polityków i parlament, do którego doszło w 2015 roku. Wtedy też ofiarą stałą się Angela Merkel. Również w marcu informowaliśmy, że członkowie Bundestagu i Bundesratu padli ofiarami wrogiej kampanii, podczas której hakerzy wykorzystali metodę phishingu. Według informacji niemieckiego tygodnika Der Spiegel celem byli przede wszystkim politycy partii rządzących CDU/CSU i SPD.

APT28 podejrzewane było także o przeprowadzenie ataków na norweski parlament w grudniu ubiegłego roku. W wyniku incydentu doszło do naruszenia kont e-mailowych parlamentarzystów i kradzieży danych. Zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów wśród ofiar cyberataku znaleźli się członkowie opozycyjnej Partii Pracy i Partii Centrum.

Grupa ta została również powiązana z wyciekiem maili Hilary Clinton podczas kampanii wyborczej w 2016 roku.

image

Reklama

Komentarze

    Reklama