Reklama

Polityka i prawo

Facebook importował kontakty e-mail 1,5 mln użytkowników

Fot. Book Catalog/flickr
Fot. Book Catalog/flickr

Według informacji opublikowanych przez agencję Reutera, Facebook mógł „nieumyślnie importować” kontakty e-mail 1,5 mln nowych użytkowników platformy od połowy 2016 roku. Gigant mediów społecznościowych zaznaczył, że błąd został już naprawiony, a zdobyte dane są obecnie w fazie usuwania. 

Koncern z Menlo Park przekazał, że po zbadaniu sprawy na początku miesiąca przestał oferować osobom rejestrującym się do Facebooka możliwość weryfikacji poprzez hasło do skrzynki e-mail.

"W niektórych przypadkach podczas zakładania konta kontakty e-mail były nieumyślnie importowane do Facebooka. Oceniamy, że zaimportowane zostały kontakty około 1,5 miliona użytkowników" - wyjaśniło biuro prasowe Facebooka w przesłanym PAP komunikacie. "Te kontakty nie zostały nikomu udostępnione i jesteśmy w procesie ich usuwania. Naprawiliśmy ten błąd i powiadamiamy osoby, których kontakty zostały zaimportowane" - wskazała firma.

Facebook nie ujawnił, ilu osób w Polsce mógł dotyczyć problem.

Serwis Business Insider donosił wcześniej o gromadzeniu przez Facebooka danych kontaktowych z poczty elektronicznej użytkowników bez ich wiedzy i przyzwolenia. Po wpisaniu hasła z poczty miało się wyświetlać powiadomienie o "importowaniu" kontaktów bez wcześniejszego zapytania o zgodę.

Jak wskazuje agencja Reutera, to najnowszy z serii incydentów związanych z prywatnością użytkowników Facebooka. Pod koniec marca koncern ujawnił, że jego pracownicy mogli mieć dostęp do kilkuset milionów niezabezpieczonych haseł użytkowników. Platforma spotyka się także z krytyką prawodawców zarzucających jej m.in. wyłudzanie osobistych informacji od użytkowników oraz przyzwalanie na mowę nienawiści i dezinformację.

SZP/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama