Reklama

Polityka i prawo

Facebook domaga się wykluczenia Liny Khan w sprawie antymonopolowej przeciwko firmie

fot. Barefoot Communications/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Barefoot Communications/ Unsplash/ Domena publiczna

Facebook złożył petycję o wycofanie szefowej Federalnej Komisji Handlu (Federal Trade Commission) Liny Khan ze sprawy antymonopolowej przeciwko firmie. 

Federalna Komisja Handlu pozwała Faceboka w grudniu 2021 roku, twierdząc że technologiczny gigant złamał prawo antymonopolowe, kupując aplikację Instagram i komunikator WhatsApp.

Natomiast w środę Facebook złożył petycję, by przewodnicząca FTC Lina Khan została wycofana ze sprawy antymonopolowej, jaką wytoczono przeciwko firmie.

Khan krytykowała Big Techy

W swojej petycji spółka wskazuje, że Khan „konsekwentnie wygłaszała publiczne oświadczenia, oskarżając firmę o złe zachowanie, które stanowi naruszenie prawa antymonopolowego”.

Według platformy, jej wcześniejsza działalność jasno pokazuje, że Khan podjęła już decyzję w sprawie odpowiedzialności spółki w toczącej się sprawie, co powinno być podstawą do jej wykluczenia z postępowania.

„Aby chronić uczciwość i bezstronność tych postępowań, poprosiliśmy przewodniczącą Khan, aby wycofała się z udziału w sprawie antymonopolowej FTC przeciwko Facebookowi” – napisała spółka w oświadczeniu, cytowanym przez CNBC.

W najbliższych tygodniach FTC musi zdecydować czy złożyć poprawioną skargę w sądzie federalnym w sprawie antymonopolowej przeciwko gigantowi po tym, jak sędzia odrzucił roszczenia agencji. Ewentualnie Federalna Komisja Handlu musi wziąć pod uwagę rozpatrzenie postępowania przez sędziego ds. prawa administracyjnego.

Khan została zaprzysiężona na stanowisko przewodniczącej w czerwcu br. Wcześniej pracowała m.in. dla podkomisji ds. antymonopolowych Izby Reprezentantów, która w październiku 2020 roku w swoim raporcie wskazała na antykonkurencyjne działania gigantów technologicznych GAFA (Google, Apple, Facebook, Amazon).

W swojej petycji Facebook przypomniał, że Lina Khan pracowała dla Open Markets Institute, która również publikowała raporty na temat dominacji firm technologicznych, a także występowała publicznie i pisała tweety, wskazujące, że spółka jest odpowiedzialna za łamanie przepisów antymonopolowych.

Amazon też chciał wykluczyć Khan z postępowania

Na podobne posunięcie zdecydował się wcześniej Amazon, który starał się już o odsunięcie komisarz z dochodzenia antymonopolowego, dotyczącego prowadzonego przez spółkę biznesu. Przypomniano wtedy, że Lina Khan zyskała rozgłos po jej publikacji naukowej w 2017 roku - „Amazon’s Antitrust Paradox” w Yale Law Journal.

Zdaniem Komisji, Facebook poprzez zakup mniejszych, ale rosnących na rynku rywali, podejmował działania w celu wyeliminowania konkurencji.

W 2019 roku FTC nałożyła na Facebooka karę w wysokości 5 mld dolarów za naruszenia prywatności. Kara była największą, jaką komisja kiedykolwiek nałożyła na firmę technologiczną, ale nie miała znaczącego wpływu na pozycję rynkową Facebooka.

/NB


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze