Reklama

Polityka i prawo

Europejska Agencja Leków: hakerzy zmanipulowali dane o szczepionkach

Fot. torstensimon/Pixabay
Fot. torstensimon/Pixabay

Opublikowane w sieci dane Europejskiej Agencji Leków dotyczące leków i szczepionek przeciwko COVID-19, które wykradziono podczas cyberataku, zostały zmanipulowane w taki sposób, aby podważyć zaufanie do metod walki z koronawirusem. Informacje udostępnione przez hakerów były wyrwane z kontekstu lub ich treść zmodyfikowano tak, aby podważyć jakość i bezpieczeństwo szczepionek – wskazuje Europejska Agencja Leków.

W następstwie cyberataku na Europejską Agencję Leków (EAL), który miał miejsce pod koniec ubiegłego roku, hakerzy uzyskali bezprawny dostęp do wewnętrznych dokumentów instytucji, w tym korespondencji e-mail. Jak informowaliśmy na naszym portalu, pozyskane dane dotyczące leków i szczepionek przeciwko COVID-19 zostały opublikowane w internecie, a następnie „przechwycone” przez niektóre media.

Agencja wskazuje, że wykradzione informacje obejmowały poufne wiadomości z listopada ubiegłego roku odnoszące się do procesów oceny szczepionek na koronawirusa. Ponadto, po przejęciu plików hakerzy zmanipulowali dane przed ich udostępnieniem w sieci, aby podważyć zaufanie do szczepionek.

Część korespondencji została zmanipulowana przez sprawców przed publikacją w sposób, który mógłby podważyć zaufanie do szczepionek.

Europejska Agencja Leków

Bliższa analiza opublikowanych w internecie materiałów jednoznacznie wykazała, że nie wszystkie dokumenty zostały udostępnione w oryginalnej formie, lecz jedynie ich wycinki, które wyrwano z kontekstu. Agencja podkreśla, że e-maile są w prawdzie autentyczne, jednak dane zostały zmanipulowane w taki sposób, aby wzbudzić wątpliwości społeczeństwa co do skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek.

Dane od różnych użytkowników zostały wybrane i zmanipulowane, zrobiono zrzuty ekranu z wielu folderów i skrzynek pocztowych, a sprawcy dodali dodatkowe tytuły w sposób, który może podważyć zaufanie do szczepionek.

Europejska Agencja Leków

Jak gwarantuje Agencja, w Unii Europejskiej istnieje kilka środków zapewniających wysoką jakość szczepionek przez cały cykl ich przydatności. Podlegają one rygorystycznym testom i środkom kontroli jakości oraz muszą spełniać wysokie wymagania zatwierdzone przez EAL. Ponadto laboratoria kontroli leków w każdym państwie członkowskim przeprowadzają niezależną kontrolę każdej partii szczepionki. 

Europejska Agencja Leków podkreśliła, że nadal w pełni wspiera dochodzenie w sprawie cyberataku, które jest prowadzone przez organy ścigania we współpracy z innymi podmiotami.

image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama