Reklama

Polityka i prawo

"Egipskie ciemności". Zablokowano komunikację szyfrowaną

Open Whisper Systems, który jest twórcą aplikacji do prowadzenia szyfrowanych rozmów pomiędzy użytkownikami, potwierdziło, że rząd egipski blokuje ich oprogramowanie na terenie całego kraju. Jedynym rozwiązaniem omijającym blokadę jest stosowanie VPN lub Tor. Teraz jest to możliwe również dzięki technologii domain fronting.

Mechanizm zastosowany przez Open Whisper Systems pozwala na połączenie się z siecią Signal poprzez usługi należące do gigantów technologicznych takich jak Google czy Amazon. Pakiety są przekierowane przez usługi chmurowe, np. Amazon Cloudfront i S3, Azure, CloudFlare, Fastly czy Akamai. Aby zablokować korzystanie z danej aplikacji trzeba odciąć całą usługę należącą do dużej korporacji, co może spowodować więcej problemów dla administracji państwowej. Bo co innego oznacza dla opinii publicznej blokada jednej aplikacji, a co innego wyszukiwarki internetowej. Rozwiązanie oczywiście nie jest idealne i wydaje się być tymczasowe – do momentu całkowitego ominięcia blokady ustanowionej przez Egipt.

Czytaj też: UE przeciwko masowej kontroli obywateli. Ułatwienie działań terrorystów?

Według doniesień Tech Crunch egipskie ministerstwo komunikacji i technologii informacyjnych nie wystosowało żadnej noty wobec tej blokady. Nie podało także powodu, dla którego działanie akurat tej aplikacji na terenie kraju zostało wstrzymane. Dopiero producent Open Whisper System potwierdził, że porty aplikacji zostały zablokowane i do czasu znalezienia rozwiązania należy używać VPN (Virtual Private Network) lub sieci Tor.

Oprócz Egiptu korzystanie z programu Signal jest zabronione lub ograniczone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Maroku i Turcji (gdzie zablokowano większość mediów społecznościowych w związku z zamachem na ambasadora Rosji). Administracja państwowa w Egipcie najwidoczniej chce w większym stopniu kontrolować internet. Tylko w grudniu organy śledcze zamknęły 163 portale na Facebooku i aresztowały 14 administratorów tych stron.

 

 

Komentarze