Reklama

Polityka i prawo

Dowody z odciskiem palca z opóźnieniem. Powód: potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa

fot. hessam nabavi/ Unsplash.com / Domena publiczna
fot. hessam nabavi/ Unsplash.com / Domena publiczna

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa - minister Janusz Cieszyński skierował do rozpatrzenia przez Radę Ministrów pilny projekt ustawy zmieniającej termin wdrożenia w Polsce dowodów z drugą cechą biometryczną (odciskami palców).

Dowody z odciskami palców i podpisem właściciela miały być wydawane od 2 sierpnia. Nowa ustawa zmienia ten termin.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformował, że powodem zmiany jest potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa informacji przetwarzanych z wykorzystaniem urządzeń umożliwiających pobieranie odcisków palców.

Zgodnie z projektem minister cyfryzacji w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych ogłoszą komunikat, w którym wskażą dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dowodu osobistego zawierającego odciski palców.

Wdrożenie dowodu z drugą cechą biometryczną to efekt wejścia w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 czerwca 2019 roku w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom UE i członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się.

Niezbędne urządzenia do odcisków linii papilarnych

Aby prawidłowo wdrożyć zapisy unijnego rozporządzenia niezbędne ma być posiadanie i włączenie do infrastruktury programowo-sprzętowej, urządzeń, które będą wspomagały personalizację dowodów osobistych umożliwiających pobieranie odcisków linii papilarnych palców dłoni.

"Z uwagi na kwestie związane z bezpieczeństwem państwa oraz bezpieczeństwem publicznym urządzenia te powinny gwarantować bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym są gromadzone pobrane odciski palców oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych” - skomentował tę sprawę Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, cytowany w komunikacie. 

ABW wskazuje na zagrożenie bezpieczeństwa

Minister Cyfryzacji 2 lipca br. miał otrzymać od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego informację, która wskazuje na "potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa informacji przetwarzanych z wykorzystaniem urządzeń umożliwiających pobieranie odcisków linii papilarnych palców dłoni, które mają być dostarczone przez wykonawcę wyłonionego w trybie przetargu nieograniczonego". 

“Niezbędne okazało się więc pilne podjęcie działania mającego na celu wyeliminowanie tego zagrożenia, czyli zmiana terminu wdrożenia w Polsce dowodów z drugą cechą biometryczną” - napisano.

Zgodnie z projektem minister cyfryzacji w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych ogłoszą (m.in. w Dzienniku Ustaw) komunikat, w którym wskażą dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dowodu osobistego zawierającego odciski palców.

Komunikat pojawi się co najmniej 14 dni przed wdrożeniem rozwiązań technicznych. 

Źródło:PAP

Komentarze