Reklama

Polityka i prawo

Donald Trump łagodzi sankcje dotyczące Huawei. Gigant wraca do gry

Fot. The White House/Wikimedia Commons/Domena Publiczna
Fot. The White House/Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podjął decyzję o złagodzeniu sankcji wymierzonych w Huawei. Deklaracja padła podczas ostatniego szczytu G20 w Osace. W ten sposób chiński gigant technologiczny wraca na rynek.

Silne restrykcje, jakie zostały nałożone na koncern w maju bieżącego roku mocno odbiły się na sprzedaży produktów tej marki. Wzrosła również obawa ze strony klientów dotycząca m.in. aktualizacji już zakupionych urządzeń. Co więcej, same amerykańskie firmy negatywnie postrzegały tak silne restrykcje.

„Zgodziłem się, że pozwolę, aby amerykańskie firmy w dalszym ciągu sprzedawały te produkty chińskiemu koncernowi” – powiedział Donald Trump podczas szczytu G20. Dodatkowo zaznaczył, iż przedsiębiorstwa z USA „nie były do końca zadowolone” z nałożonych sankcji.

Zgodnie z deklaracją głowy państwa firmy mogą wznowić wymianę z Huawei, jednak nie w obszarach dotyczących bezpieczeństwa narodowego USA. W związku z tym wiele wskazuje na to, że chiński gigant technologiczny będzie nadal wykluczony z tworzenia amerykańskiej infrastruktury 5G.

Podczas spotkania przywódców grupy G20 Donald Trump rozmawiał z Xi Jinpingiem. W dyskusji nie poruszono jednak kwestii aresztowanej w Kanadzie wiceprezes Huawei Meng Wanzhou. Według Stanów Zjednoczonych dopuściła się wielu oszustw, w związku z czym Waszyngton naciska na jej ekstradycję.

Źródło: Komputer Świat, Business Insider 

Komentarze