Reklama

Polityka i prawo

Digital Nomad Visa, czyli Estonia welcome to

fot. hitesh choudhary / piqsels
fot. hitesh choudhary / piqsels

Estonia zapowiedziała wprowadzenie nowego programu wizowego, który ma na celu przyciągniecie do kraju freelancerów oraz pracowników zdalnych spoza Unii Europejskiej.

Estonia planuje wydawać tzw. wizy cyfrowe "Digital Nomad Visa" dla freelancerów oraz pracowników zdalnych spoza Unii Europejskiej, którzy ze względu na charakter swojej pracy mogą ją wykonywać z każdego zakątka na ziemi. O dokument mogą ubiegać się te osoby, które udowodnią, że posiadają zatrudnienie np. przedstawiając listę klientów, oraz zarabiające przynajmniej 3,5 tys. euro miesięcznie. Dokument umożliwi im 12-miesięczny pobyt w Estonii, możliwość swobodnego podróżowania w strefie Schengen oraz przebywania w okresie do 90 dni w innym kraju Unii.

Władze Estonii mają nadzieję, że w ten sposób uda im się przyciągnąć do kraju pracowników zdalnych, którzy być może odprowadzają podatki w innych krajach, ale przebywając w Estonii będą przynajmniej korzystać i inwestować w lokalne usługi.

"Jednym z naszych celów jest wypromowanie Estonii na świecie oraz wsparcie naszej gospodarki osłabionej przez pandemię. Mamy nadzieję że cyfrowi nomadzi wzbogacą naszą społeczność i zwiększą jej zróżnicowanie, poza tym przecież oni także będą korzystali z usług naszych podatników" - powiedziała Politico Ruth Annus z ministerstwa spraw wewnętrznych, które jest autorem programu wizowego.

W zależności od typu wizy koszt pozyskania dokumentu wynosi 80 Euro (wiza krótkoterminowa) lub 100 Euro (długoterminowa). Wnioski przyjmowane będą w ambasadach lub konsulatach Estonii. 

PAP / SG

Komentarze