Reklama

Polityka i prawo

"DGP": Aplikacja mObywatel mogłaby zaoferować więcej

Grafika Defence24 (na podstawie materiałów GOV.pl)
Grafika Defence24 (na podstawie materiałów GOV.pl)

Branża chwali rządowy projekt ustawy zwiększający zakres stosowania dokumentów elektronicznych. Ale chciałaby pójść krok dalej - informuje w czwartek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Reklama

Gazeta zwraca uwagę, że "przygotowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów regulacja ma zrównać elektroniczny dowód dostępny w mObywatelu z tradycyjnym". "Zdaniem Konfederacji Lewiatan - której członkami są m.in. Orange, Plus, Siemens, T-Mobile i UPC - to +istotny krok w kierunku powszechnej digitalizacji+. Organizacja stwierdza, że wykorzystywanie aplikacji +do potwierdzania tożsamości abonentów jest jedną z oczekiwanych zmian przez przedsiębiorców, związanych z cyfryzacją procesów, szczególnie z sektora telekomunikacyjnego+" - informuje.

Reklama

Według dziennika, "także Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji w konsultacjach projektu ustawy o aplikacji mObywatel podkreśla poparcie dla pomysłu". "Zapewnia, że rozwój mObywatela (działającego wcześniej jako mTożsamość) obserwuje +z wielką dumą i uznaniem+, uznając aplikację za +jedno z najlepiej działających rozwiązań portfela cyfrowej tożsamości w Europie+" - czytamy.

Czytaj też

Cyfrowa wersja dokumentów

Gazeta przypomina, że aplikacja "pozwala przechowywać na smartfonie cyfrowe wersje dokumentów: prawo jazdy i dowód rejestracyjny, mLegitymację dla uczniów i studentów oraz Kartę Dużej Rodziny". "Problem w tym, że główna funkcjonalność - czyli dowód osobisty - może obecnie służyć do potwierdzenia tożsamości tylko w niektórych okolicznościach, lecz nie znajduje zastosowania tam, gdzie poziom formalności jest wyższy, np. w banku czy przy zawieraniu umowy abonenckiej" - wyjaśnia.

Reklama

"Z punktu widzenia przedsiębiorców istotna jest szczególnie możliwość zdalnego potwierdzania okazywanych przez osobę fizyczną danych z dokumentu mObywatel" - stwierdza Lewiatan.

Czytaj też

Tymczasem - czytamy - w projekcie zapisano, że "mObywatel działa, gdy jest okazywany +w relacjach wzajemnej fizycznej obecności stron+". "Wprawdzie w uzasadnieniu jest mowa o możliwości zdalnego przekazywania danych, jednak nie znajduje to odbicia w regulacji" - zaznacza dziennik.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama