Reklama

Polityka i prawo

"Czyszczenie historii" w Facebooku. Nowa funkcjonalność pozwoli ochronić dane użytkowników?

Mizter_x94 / pixabay
Mizter_x94 / pixabay

Facebook udostępnił funkcję, która ma pozwolić użytkownikom zwiększyć kontrolę nad danymi na ich temat, jakimi dysponuje serwis, i dowiedzieć się, z jakich zewnętrznych firm i aplikacji pochodzą. Usuwanie informacji nie jest jednak możliwe - informuje telewizja Sky News.

Udostępnione przez Facebooka narzędzie pozwala sprawdzić użytkownikom, jakie aplikacje i firmy przesyłają zgromadzone na ich temat dane na serwery platformy społecznościowej. Dodatkowo osoby korzystające z Facebooka mogą odłączyć te informacje od swoich kont na portalu, używając przycisku "wyczyść historię". Wbrew temu, co sugeruje nazwa funkcji, dane te nie są jednak usuwane z serwisu.

Podczas konferencji dla dziennikarzy przedstawiciele Facebooka poinformowali, że celem wprowadzenia nowej funkcjonalności było stworzenie mechanizmu działającego w podobny sposób, jak czyszczenie zapisanych w historii przeglądarki stron internetowych. Po odłączeniu zewnętrznych aplikacji i firm od konta użytkownika na Facebooku mają one już nie gromadzić informacji na jego temat, jednakże - jak podkreślono - domyślnie zewnętrzne podmioty taką możliwością dysponują.

Dostęp do funkcji "czyszczenia historii" danych gromadzonych przez Facebooka na podstawie aktywności poza portalem można znaleźć w ustawieniach konta użytkownika. Obecnie z nowego narzędzia skorzystać mogą użytkownicy w Irlandii, Korei Południowej i Hiszpanii, ale koncern zapowiedział, że w ciągu nadchodzących miesięcy zostanie ono udostępnione również na innych rynkach. 

Źródło:PAP

Komentarze