Reklama

Polityka i prawo

Czy nowy świat rozpoczął się w 2017 roku? Jak technologia blockchain wyznaczyła nową cyfrową erę [BlockchainTech Congress]

Fot. MMC Polska
Fot. MMC Polska

Tak jak Internet zrewolucjonizował świat, tak samo Blockchain może zrobić to samo – do takiego wniosku doszli uczestnicy debaty „Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?” podczas 2 edycji BlockchainTech Congress, który rozpoczął się 1 października br. w Hotelu Westin w Warszawie. W trakcie dyskusji szukano odpowiedzi na pytanie „jak do tej pory i jak obecnie wykorzystywana jest technologia Blockchain w Polsce?”

Dyskusję panelową poprzedziła prezentacja symulacji technologii blockchain zaprezentowaną przez Norberta Biedrzyckiego oraz Mariusza Sperczyńskiego, podczas której w czasie rzeczywistym zaprezentowano platformę Etherscan. Podczas symulacji prezentujący przedstawili zasady funkcjonowania technologii blockchain, a uczestnicy kongresu mieli możliwość krok po kroku dokonać standardowej transakcji w technologii blockchain.

W panelu moderowanym przez Krzysztofa Piecha o doświadczeniach, wnioskach i uwagach zastosowania technologii Blockchain debatowali Tomasz Buczak (Asseco), Jacek Szczepański (Atende), Piotr Kujawa (Bacca), Michał Turalski (Horum Bank Project) oraz Kamil Kuchta (BABACO.TV).

Krzysztof Piecha już na wstępie wskazał na dominujący poniekąd w całej dyskusji trend, iż głównym problemem w Polsce jest brak wiedzy decydentów politycznych o technologii Blockchain, co w znacznym stopniu blokuje rozwój i wdrożenia tych rozwiązań w naszym kraju.

Tomasz Buczak, który odnosił się do sfery finansowej, zauważył, że zastosowanie technologii Blockchain pozwoli bankom na uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Pomimo, że wciąż możemy mówić jedynie o próbach jej wprowadzenia, przy jej wdrożeniach strategia musi być ukierunkowane na jeden z dwóch celów – uzyskanie przewagi konkurencyjnej lub wprowadzenia oszczędności.  Na ten moment jednak, w jego opinii, technologia ta nie jest wstanie zastąpić wszelkich procesów w bankowości i nie można traktować jej jako technologii uniwersalnej.

Technologia [BlockChain] jest świetnia, ale jak każdą technologię nie da się jej użyć do wszystkiego. Nie można leczyć wszystkiego jedną szczepionką

Tomasz Buczak, Head of Asseco Innovation Hub, Asseco Poland S.A. 

Kontynuując tą myśl Jacek Szczepański zaznaczył, że technologia Blockchain wyszła z „laboratoriów” a spółka Atende rozpoczęła pierwsze wdrożenia u klientów. Opierając się na działalności swojej spółki, Atende zainteresowało się blockchainem, aby być o krok do przodu przed  stosującą tą technologię konkurencją a ich pierwszy projekt opracowany został dla branży energetycznej. Za główną barierę rozwoju tej technologii wskazał kojarzenie jej z Bitcoinem, który na naszym rynku wciąż ma bardzo negatywną opinie, co przekłada się na niechęć partnerów biznesowych i wynika z nieznajomości tej technologii.

Jak zaznaczył Piotr Kujawa w dalszym ciągu brak jest świadomości wartości technologii Blockchain pośród dużych graczy na rynku. Dużą wadą polskiego środowiska biznesowego jest, jak stwierdził,  brak kultury adopcji nowych technologii.

Jak wykazywał Dyrektor Zarządzający Horum Bank Project, inicjatywa ta, jako projekt startupowy powstała, aby zaspokoić 4 potrzeby klientów: szybkość, wygodę, bezpieczeństwo i cenę. Jednak  jak wskazał, żaden bank nie wdrożył jeszcze w pełni technologii blockchain, co w opinii prelegenta pozwoliłoby na znaczne wybicie się na tle konkurencji. Zdaniem eksperta branża finansowa jest na początku drogi do wykorzystania technologii i korzystania z jej zalet.

Jak wskazywał dalej Turalski, Polska na tle innych państw jest obszarem wciąż pozostającym w tyle jeśli chodzi o zastosowania tej technologii, głownie za sprawą braku regulacji oraz braku tzw. piaskownicy (regulacyjnego środowiska testowego). Główną przyczyną tego stanu rzeczy, jak zaznaczył, jest problem z regulatorem a jedynym rozwiązaniem jest współpraca na linii Regulator – branża finansowa. Za przyszłość uważa natomiast stworzenie światowego banku opartego na technologii Blockchain.

Przedstawiciel BABACO, Kamil Kuchta, zaznaczył, że Polska wciąż ma duży potencjał, aby stać się twórcą nowych rozwiązań technologicznych. Polskie firmy i polscy programiści są bardzo cenieni poza granicami naszego kraju i jak zaznaczył Polska może skorzystać na tym fenomenalnie, jeżeli dość szybko wskoczymy w ten „peleton” i zaczniemy go wyprzedzać.  

Podsumowując dyskusję moderator zaznaczył, że jego zdaniem jego już niedługo możemy spodziewać się dużego wdrożenia, jednakże w jego opinii, z uwagi na liczne rozporządzenia, którymi obciążono w ostatnim okresie branże, nie nastąpi to w obszarze bankowym. Sektor bankowy jest uważany za jeden z obszarów który na technologii Blockchain może najwięcej zyskać.

Reklama
Reklama

Komentarze