Reklama

Polityka i prawo

Człowiek, który powstrzymał WannaCry wolny. Uniknie kary więzienia za atak na system bankowy

TheDigitalArtist / Pixabay
TheDigitalArtist / Pixabay

Jak informuje Cyberscoop, Marcus Hutchins, znany szerzej jako „MalwareTech”, uniknie więzienia. Sąd federalny w Wisconsin wydał wyrok, na mocy którego kara dotychczas odbyta przez brytyjskiego eksperta uznana została za wystarczający okres jej odbywania oraz nałożona została kara zwolnienia warunkowego. O decyzji sądu poinformował również na Twitterze sam Hutchins.

W kwietniu Hutchins, znany z powstrzymania globalnego ataku WannaCry, został skazany na 10 lat więzienia za napisanie i wypuszczenie trojana bankowego Kronos oraz złośliwego oprogramowania UPAS Kit w 2014 roku, które zaatakowały system bankowy. Złośliwe oprogramowanie napisane przez brytyjczyka stało się narzędziem ataku m.in. na banki w Kanadzie, Indiach i Francji. Kronos, którego po raz pierwszy można było zakupić za 7 tys. dolarów na rosyjskich forach, umożliwia wychwycenie danych logowania ofiar bankowości elektronicznej.   Ekspert został zaaresztowany w 2017 roku na lotnisku w Las Vegas niespełna w miesiąc po powstrzymaniu ataku WannaCry. 

W wyniku ataku WannaCry w 2017 roku, zainfekowanych zostało ponad 200 tys. komputerów w 150 państwach. Ofiarami padły m.in.  szpitale, firmy telekomunikacyjne w tym również brytyjski system zdrowia, który straty oszacował na ponad 100 milionów dolarów.

Zdaniem portalu cyberscoop wyrok odbił się szerokim echem w kontekście debaty czy pozytywna działalność hakerska może przykryć i anulować wcześniejsze złe działania. 

SG / Cyberscoop

Reklama

Komentarze

    Reklama