Polityka i prawo
Cyfryzacja według Cieszyńskiego: kluczowe e-usługi, kadry i dostęp do szybkiego internetu
Dalszy rozwój e-usług, kadry dla e-gospodarki i kontynuacja podjętych już działań w zakresie dostępu do szybkiego internetu to kluczowe zadania w obszarze cyfryzacji - podkreślił Janusz Cieszyński, nowy minister odpowiedzialny za informatyzację w KPRM.
Janusz Cieszyński 8 czerwca br. objął funkcję sekretarza stanu w KPRM odpowiedzialnego za informatyzację, 2 czerwca został powołany na to stanowisko zastępując ministra odpowiedzialnego za cyfryzację i pełnomocnika ds. cyberbezpieczeństwa Marka Zagórskiego. W latach 2018-2020 był wiceministrem zdrowia.
Czytaj też: Marek Zagórski odwołany. Nowym sekretarzem stanu odpowiedzialnym za informatycję zostaje Janusz Cieszyński
Cieszyński we wtorek, pytany w TVP Info, jakie będą priorytety jego pracy po powrocie do rządu, wskazał na trzy obszary, które będą stanowiły kontynuację dotychczas podejmowanych działań. „Kluczowym zadaniem w ramach cyfryzacji będzie dalszy rozwój e-usług” - mówił.
Jak powiedział, druga kwestia to kadry dla cyfrowej gospodarki. „Liczby o brakujących w Polsce informatykach są niedoszacowane, trudno wyobrazić sobie przedsiębiorstwa, które działają dziś bez wsparcia IT” - ocenił Cieszyński.
„Trzecia rzecz to kontynuacja w zakresie działań na rzecz dostępu do szybkiego internetu. Kończymy już podłączanie szkół, wciąż jednak jedna trzecia Polaków nie jest w zasięgu szybkiego internetu” - zaznaczył minister. Dodał, że zdaje sobie sprawę, iż obszary pozostałe na mapie białych plam zasięgu szybkiego internetu to „najtrudniejsze do podłączenia punkty i najtrudniejsza praca”. Według Cieszyńskiego ubiegły rok udowodnił, że bez dostępu do szybkiego internetu niemożliwe byłyby e-szkoły lub praca zdalna.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany