Reklama

Polityka i prawo

Cyfrowy dokument będzie tak samo ważny jak dowód osobisty

potwierdzenie
Autor. Cyfryzacja KRPM/www.gov.pl

W piątek (tj. 2 grudnia br.) Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął ustawę o aplikacji mObywatel – informuje kancelaria premiera. Co to oznacza?

Reklama

„Procedowana ustawa o aplikacji mObywatel, to ważny krok dla rozwoju cyfryzacji w Polsce. Dzięki wprowadzanym zmianom cyfrowy dokument będzie tożsamy z tradycyjnym dowodem osobistym” – podkreślił sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz, cytowany w oficjalnym komunikacie.

Reklama

Regulacja ma dać możliwość potwierdzenia tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel we wszystkich sytuacjach, w jakich obecnie dopuszczalne jest użycie tradycyjnego dowodu osobistego. 

Dzięki temu aplikacja pozwoli na m.in. korzystanie z cyfrowych dokumentów, które „staną się tożsame z dokumentami tradycyjnymi (m.in. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka, czy Karta Dużej Rodziny)”. 

Reklama

Ponadto, umożliwia dokonywanie opłat administracyjnych online i otrzymywanie powiadomień push.

Szczegóły dotyczące aplikacji można uzyskać na stronie: www.gov.pl/web/mobywatel .

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze