Reklama

Polityka i prawo

„Cyfrowe Podlaskie". Trwają zapisy na pierwsze szkolenia

fot. pxhere.com
fot. pxhere.com

Bezpieczne korzystanie z internetu, e-usług publicznych, social mediów czy wykorzystanie internetu do rozwoju osobistego - to tematyka szkoleń w ramach projektu „Cyfrowe Podlaskie”, prowadzonego przez urząd marszałkowski w Białymstoku. Trwają zapisy na pierwsze szkolenia.

Łącznie z tych bezpłatnych szkoleń może skorzystać 1,5 tys. dorosłych mieszkańców województwa podlaskiego.

Główny cel projektu to podnoszenie różnych kompetencji cyfrowych mieszkańców regionu. Chodzi o poprawę umiejętności korzystania z internetu, wykorzystanie tego narzędzia w edukacji i rozwoju osobistym czy korzystanie z usług publicznych drogą elektroniczną.

Pierwotnie projekt zakładał, że szkolenia będą się odbywać stacjonarnie, ale ze względu na pandemię koronawirusa zorganizowane będą online na jednej z platform, z wyjątkiem szkoleń z podstaw obsługi komputera i znajomości internetu, bo takie również są planowane.

"Pragnieniem organizatorów była integracja środowisk lokalnych podczas wspólnego pozyskiwania wiedzy i podnoszenia kompetencji cyfrowych. Niestety, aktualna sytuacja epidemiczna wymusiła konieczność wprowadzenia zmian w sposobie organizacji szkoleń, jednak mimo niedogodności, organizatorzy dynamicznie dostosowują się do okoliczności i starają się, by cykl zajęć odbywał się w sposób niezakłócony" - poinformowała PAP dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim Agnieszka Aleksiejczuk.

Dodała, że mimo formuły online, uczestnicy szkoleń będą mieć stały kontakt z wykładowcami, dostęp do materiałów edukacyjnych, testów, nie zabraknie możliwości dyskusji. Szkolenie kończy się certyfikatem.

Najwięcej chętnych zgłosiło się na razie na szkolenia z social mediów, z ich działania i komunikacji w nich i te szkolenia ruszają jako pierwsze.

"Pozostałe rozpoczną się w niedalekiej przyszłości. Aby zgłosić się do wzięcia udziału w szkoleniu, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy złożyć e-formularz zgłoszeniowy na stronie cyfrowepodlaskie.wrotapodlasia.pl" - dodaje Aleksiejczuk.

Dodała, że jest zainteresowanie tymi szkoleniami, zapisy dopiero się zaczęły, a zgłosiło się około stu osób.

"Dla zapewnienia optymalnych warunków dostępu do szkoleń, zakupiono w projekcie specjalną pracownię mobilną, dzięki której szkolenia, po przywróceniu możliwości prowadzenia szkoleń stacjonarnych, zorganizowane zostaną blisko miejsca zamieszkania uczestników, ani nie wymagają posiadania przez nich własnych komputerów.

Projekt "Cyfrowe Podlaskie" jest realizowany ze wsparciem ze środków z UE z programu "Polska Cyfrowa". Jego wartość to prawie 1 mln zł, z czego z UE pochodzi ponad 826 tys. zł. Urząd marszałkowski poinformował, że szkolenia mają się odbywać do końca 2021 r. Szkolenia prowadzi Open Education Group.

image

 

Źródło:PAP

Komentarze