Polityka i prawo
CyberWeek, czyli podsumowanie tygodnia (10-14.05)
Chaos w punktach szczepień na Węgrzech wywołany atakiem hakerskim, ransomware buszujący w Polsce oraz kolejna dawka faktów dotyczących rosyjskich operacji informacyjnych wymierzonych w Polskę, USA i NATO - to tylko część tematów, jakie omówiliśmy w tym tygodniu na naszym portalu. Nie można również przejść obojętnie wobec ujawnionych luk w zabezpieczeniach Wi-Fi i aż 30% wszystkich smartfonów. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
30% smartfonów posiada lukę bezpieczeństwa
W poniedziałkowym materiale informowaliśmy, że luka w chipsecie popularnego producenta, występująca w 30% wszystkich telefonów komórkowych na świecie, służyła hakerom do uzyskiwania dostępu do m.in. historii połączeń, SMS-ów oraz nagranych rozmów użytkowników. Sprawa dotyczy produktów największych marek, w tym Samsunga, Xiaomi czy Google’a.
30% wszystkich smartfonów z luką bezpieczeństwa
Ponad 60 banków w Europie dotkniętych cyberatakami
Od początku 2021 roku ponad 60 banków w Europie padło ofiarą cyberataków, podczas których wykorzystano nowy wariant trojana bankowego „TeaBot”. We wtorek na naszym serwisie wskazywaliśmy, że wirus został stworzony z myślą o infekowaniu urządzeń z systemem Android. Złośliwe oprogramowanie pozwala hakerom na m.in. przeprowadzenie ataków na aplikacje bankowe w celu kradzieży danych logowania oraz karty kredytowej.
Groźny trojan atakuje europejskie banki
Chaos w punktach szczepień
Jak informowaliśmy na naszym portalu, platforma przeznaczona do rejestracji na szczepienia preparatem Pfizera na Węgrzech została skutecznie sparaliżowana przez hakerów za pomocą cyberataku. Witrynę zablokowano tuż po oficjalnym jej uruchomieniu. Nie jest to jednak jedyny incydent z udziałem rządowych stron poświęconych COVID-19, jaki miał miejsce w czasie pandemii w tym kraju.
Hakerzy zablokowali platformę rejestracji na szczepionkę Pfizera
Ransomware atakuje cele w Polsce
Podmioty z Polski są celem trwającej kampanii ransomware, mającej charakter globalny. Wirus oferowany jest w dark webie i umożliwia hakerom m.in. przechwytywanie danych kart płatniczych oraz kopiowanie lub usuwanie plików. W jednym z naszych materiałów wskazywaliśmy, że phishing oraz spam stanowią główną metodę rozpowszechniania złośliwego oprogramowania.
Polska na mapie celów globalnej kampanii ransomware
Kolejna dawka faktów o operacjach informacyjnych Rosji
„Rosyjska propaganda prowadzi stałe działania informacyjne wymierzone w Polskę, USA i ich wzajemne relacje. W ramach walki informacyjnej z Zachodem Kreml realizuje kilka narracji” - wskazuje Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Na co jeszcze zwrócił uwagę?
Współpraca polsko-amerykańska pod rosyjskim ostrzałem
„Spisek i działanie służb specjalnych”
W piątkowym materiale skupiliśmy się na ujawnionych lukach w zabezpieczeniach Wi-Fi. O komentarz do sprawy poprosiliśmy jednego z naszych informatorów. Jego zdaniem „podatność jest ukryta w taki sposób w protokole, że wygląda to wręcz na spisek i działanie służb specjalnych”. Dodał, że odpowiednie wykorzystanie podatności pozwala wejść do każdej sieci, niezależnie od poziomu szyfrowania. „Zatem urzędy, ministerstwa i biznes powinny szybko zaktualizować oprogramowanie albo wyłączyć zupełnie Wi-Fi” – alarmuje nasz informator.
Poważne luki w zabezpieczeniach Wi-Fi. „Wygląda to na spisek i działanie służb specjalnych”
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany