Reklama

Polityka i prawo

CyberWeek, czyli podsumowanie tygodnia (03-07.05)

Fot. OSCE Special Monitoring Mission to Ukraine/Wikipedia/CC 2.0 / U.S. Army Cyber Command/Flickr/Domena publiczna / Akademia Sztuki Wojennej/Facebook / Piotr Drabik/Flickr/CC BY 2.0
Fot. OSCE Special Monitoring Mission to Ukraine/Wikipedia/CC 2.0 / U.S. Army Cyber Command/Flickr/Domena publiczna / Akademia Sztuki Wojennej/Facebook / Piotr Drabik/Flickr/CC BY 2.0

Ukraina prosi o pomoc NATO i państwa bałtyckie w związku z prowadzeniem przez Rosję wojny hybrydowej; Pentagon zwiększa zaangażowanie etycznych hakerów, aby podnieść bezpieczeństwo wojskowej infrastruktury; a czeski rząd zatwierdził Narodową Strategię Zwalczania Działań Hybrydowych. To jednak nie wszyskie wydarzenia, jakie miały miejsce w ostatnich dniach. Na naszym portalu nie zabrakło również ciekawych wywiadów. Wśród nich rozmowa z Przewodniczącym Rady do Spraw Cyfryzacji Józefem Orłem oraz byłym naczelnikiem Wydziału d/w z Cyberprzestępczością Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji Marcinem Golizdą. 

Czeska Narodowa Strategia Zwalczania Działań Hybrydowych

W poniedziałek 19 kwietnia rząd Republiki Czeskiej zatwierdził przekazaną przez ministra obrony Narodową Strategię Zwalczania Działań Hybrydowych. W dokumencie jednoznacznie oceniono, że „ostatnie wydarzenia dotyczące niedopuszczalnej działalności rosyjskich służb specjalnych na naszym terytorium potwierdzają, że nie żyjemy w bezpiecznym świecie. Dlatego musimy wzmocnić naszą obronę i bezpieczeństwo, zmodernizować armię i wymienić przestarzałe technologie, ale też skutecznie walczyć ze współczesnymi zagrożeniami”.

Czeskie przygotowania na zagrożenia hybrydowe. Powodem działalność rosyjskich służb specjalnych?



Polska Policja wzorem dla świata

W środę na naszym portalu ukazała się rozmowa z Marcinem Golizdą, byłym naczelnikiem Wydziału d/w z Cyberprzestępczością Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. W wywiadzie ekspert ocenił, że „Polska Policja przoduje nad innymi, ponieważ jest o wiele lepiej zorganizowana (…) Posiadamy nowoczesny sprzęt, scentralizowany system, dobry obieg informacji, wysoką jakość współpracy organów z wymiarem sprawiedliwości i sektorem prywatnym. Na przestrzeni ostatnich 5-10 lat wszystko to odmieniło się na lepsze, przez co zanotowaliśmy niesamowity postęp”.

„Polska Policja przoduje nad innymi”. W obszarze cyber dajemy przykład światu [WYWIAD]



AszWoj z nowym think-tankiem

Rozpoczynające właśnie działalność Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej (ACKS) ma podejmować działania podnoszące praktyczne umiejętności komunikacyjne żołnierzy, a także prowadzić debatę publiczną na temat zagadnień związanych z komunikacją strategiczną (StratCom). Centrum będzie również uczestniczyć w przygotowaniu programów szkoleń z zakresu komunikacji strategicznej na potrzeby Sił Zbrojnych we współdziałaniu z innymi komórkami resortu obrony narodowej.

Przeciwdziałanie dezinformacji i usprawnianie komunikacji w Wojsku Polskim. AszWoj otwiera nowy think-tank



Etyczni hakerzy pomogą Departamentowi Obrony USA

W czwartkowym materiale informowaliśmy, że Pentagon rozszerza współpracę z etycznymi hakerami w celu zwiększenia skuteczności wykrywania luk w zabezpieczeniach we wszystkich publicznie dostępnych systemach. „Ta decyzja potwierdza zmianę podejścia rządu do bezpieczeństwa” – wskazują przedstawiciele Departamentu.

Etyczni hakerzy mają wzmocnić bezpieczeństwo Pentagonu



„Należy bezwzględnie przywrócić resort cyfryzacji”

W piątek na naszym portalu ukazał się wywiad z Józefem Orłem, Przewodniczącym Rady do Spraw Cyfryzacji, który poświęcony był m.in. decyzji o rozwiązaniu ministerstwa cyfryzacji i jej skutków. „Dwa razy w historii istnienia naszego resortu cyfryzacji próbowano zrobić z ministerstwa fabrykę softwarową – to się po prostu nie mogło udać, rynek zawsze będzie o krok przed strukturami rządowymi, żeby nie powiedzieć - biurokratycznymi” - podkreślił w rozmowie Józef Orzeł. 

Polska idzie, gdy inni biegną. "Bez koordynacji cyfryzacji nie dogonimy świata"



Ukraina prosi NATO o pomoc

Ukraina zwróciła się do państw bałtyckich i NATO, w szczególności do Estonii, o wsparcie i wzmocnienie współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa, w związku z eskalacją napięcia z Rosją. Zdaniem Ołeksija Danilowa, sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, państwo to „jest liderem w walce z agresją hybrydową”, lecz pomimo posiadanego doświadczenia współpraca z innymi krajami jest niezbędna, aby stawić czoła presji ze strony Moskwy. 

„Ukraina liderem w walce z agresją hybrydową”. To za mało, by stawić czoła Rosji

Reklama
Reklama

Komentarze