Polityka i prawo

Cyberprzestępcy wydają na swoją działalność więcej, niż biznes na ochronę

Fot. Methodshop/Pixabay
Fot. Methodshop/Pixabay

Cyberprzestępcy wydają na swoją działalność 10 razy więcej, niż firmy i organizacje na ochronę przed atakami z ich strony - wynika raportu firmy Carbon Black. Najwięcej środków przeznaczają na szukanie podatności w systemach zabezpieczeń.

Eksperci z firmy Carbon Black oceniają, że "społeczność cyberprzestępców każdego roku wydaje około biliona dolarów na rozwijanie nowych metod cyberataków". Dla porównania, jak twierdzą badacze, wydatki sektora biznesowego na ochronę przed działaniami hakerów to 96 mld dolarów rocznie.

Serwis Computer Weekly z kolei poinformował, że Wielka Brytania staje się coraz bardziej atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców, przy jednoczesnym wzroście ataków hakerskich na sektor biznesowy na całym świecie.

Z danych, które przytacza serwis wynika, że 92 proc. firm w Wielkiej Brytanii w ciągu minionego roku ucierpiało w wyniku jakiejś formy cyberataku, a niemal połowa z tej grupy została zaatakowana więcej niż jeden raz.

82 proc. respondentów wskazało, że w 2018 roku ich firmy odnotowały więcej incydentów cyberbezpieczeństwa, niż przed rokiem. Jak stwierdza serwis Computer Weekly, największą popularnością wśród hakerów cieszą się ataki na sektor usług finansowych, agencje i instytucje rządowe, a także sieci handlowe.

Firma Carbon Black z kolei podkreśla, że większość specjalistów z zakresu bezpieczeństwa informatycznego wskazuje dziś, że za cyberatakami na firmy i organizacje często mogą stać hakerzy powiązani z państwami takimi jak Chiny czy Rosja. Najczęściej ataki dokonywane są jednak z terytorium Stanów Zjednoczonych, dopiero później zaś - z Iranu czy Korei Północnej.

AK/PAP

Komentarze