Polityka i prawo
Cyberatak na Gruzję. Jest reakcja Stanów Zjednoczonych
Hakerzy uderzyli w państwowe systemy, aby wykraść dane na temat sposobów walki z pandemią koronawirusa w Gruzji. Złośliwa kampania została przeprowadzona przez jedną z zagranicznych jednostek specjalnych – wskazują lokalne służby. Incydent potwierdził resort spraw wewnętrznych, który zaapelował o pomoc do społeczności międzynarodowej. Stany Zjednoczone nie pozostały obojętne na stanowisko sojusznika.
Wydział ds. Cyberprzestępczości Centralnego Departamentu Policji, działający przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Gruzji wszczął dochodzenie w sprawie cyberataku wymierzonego w infrastrukturę informatyczną Ministry of Internally Displaced Persons.
„Śledztwo jest prowadzone na podstawie art. 284 gruzińskiego kodeksu karnego” – wskazało MSW w specjalnym oświadczeniu. Obecnie lokalnym służbom udało się wykazać, że 1 września bieżącego roku przeprowadzono ukierunkowany cyberatak na systemy Ministry of Internally Displaced Persons, którego celem było bezprawne pozyskanie i wykorzystanie dokumentacji medycznej oraz poufnych informacji na temat walki z pandemią Covid-19 w tym kraju. Naruszone zbiory danych znajdują się między innymi w Centrum Badań Zdrowia Publicznego im. Richarda Lugara w Tbilisi.
Część zgromadzonych przez hakerów danych jest udostępniana na zagranicznych witrynach internetowych. Co więcej, niektóre dokumenty zostały celowo sfałszowane, aby wzmocnić dezorientację społeczeństwa i wywołać powszechną nieufność do władzy państwowej.
Prowadzone dochodzenie wykazało, że cyberatak przeprowadziła jedna z zagranicznych służb specjalnych. „W najbliższych godzinach Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Gruzji wystąpi do odpowiednich służb państw partnerskich o udzielenie pomocy w prowadzeniu skutecznego śledztwa” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez MSW.
Waszyngton stanowczo potępił działania hakerów i zadeklarował wsparcie dla Gruzji. „Stany Zjednoczone potępiają ten lekkomyślny, niebezpieczny cyberatak” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez amerykańską ambasadę w Gruzji. – „Podczas pandemii Covid-19 Centrum Lugar odegrało istotną rolę w walce z wirusem, pomagając chronić zdrowie Gruzinów i ratować ich życie”.
Stany Zjednoczone jeszcze raz podkreśliły, że bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni zależy od odpowiedzialnego zachowania państw. W związku z tym Waszyngton wezwał rządy krajów uciekających się do złośliwych operacji hakerskich do zaprzestania prowadzenia złowrogich działań i przestrzeganie międzynarodowych ustaleń.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany