Reklama

Polityka i prawo

Co trzeci Amerykanin wierzy, że koronawirus powstał w laboratorium

fot. piqsels.com
fot. piqsels.com

Prawie trzech na dziesięciu Amerykanów wierzy, że koronawirus został wytworzony przez człowieka w laboratorium - wskazują badania przeprowadzone w marcu w Stanach Zjednoczonych. Prawie jedna czwarta respondentów wskazała, że nie jest pewna czy wirus jest wytworem człowieka czy natury.

Wyniki przeprowadzonego badania w Stanach Zjednoczonych pokazują, że prawie 29% Amerykanów jest zdania, że wirus został wyprodukowany w laboratorium. Z czego 23% badanej grupy twierdzi, że został on stworzony celowo, natomiast 6% osób uważa, że jego powstanie jest wynikiem przypadku. 25% respondentów wskazało, że nie jest pewna czy wirus powstał naturalnie czy jest wynikiem działalności człowieka. Dane wskazują, że 43% badanej grupy uznaje, że wirus powstał naturalnie.

Przeprowadzone badania wskazują, że częściej na laboratoryjne pochodzenie wirusa wskazują osoby młode z przedziału wieku 18-29 lat oraz osoby, które zakończyły swoją edukację na poziomie szkoły średniej (high school) lub wcześniej. Spośród osób, z niższym wykształceniem na celowe wytworzenie wirusa wskazuje 35% respondentów a 32% nie ma opinii w tym zakresie. Osoby posiadające wykształcenie wyższe (college i wyżej) na celowe wytworzenie wirusa przez człowieka wskazywało 19% respondentów a 18% nie miała zdania. 

Departament Obrony potwierdził, że pracuje z Departamentem Stanu, sojusznikami, partnerami a także innymi agencjami w celu ograniczenia rozprzestrzeniania dezinformacji odnośnie pandemii koronawirusa. W ostatnim komunikacie, resort obrony wskazywał, że przygląda się w szczególności działalności Rosji, Chin oraz Iranu. Działania tego typu okazują się być bardzo istotne w odniesieniu do danych, które wskazują, że około połowa respondentów (48%) zapytana o to czy spotkała się z przejawami dezinformacji w kontekście koronawirusa, twierdzi, że była narażona na fałszywe informacje. 

Wybuch epidemii koronawirusa w Chinach stał się podatnym gruntem do rozprzestrzeniania teorii spiskowych odnośnie jego pochodzenia i celów w jaki powstał. Liczne teorie wskazywały, że został on przywieziony przez amerykańskie wojsko i został wykorzystany jako element działań w wojnie handlowej. Spiskowe teorie mówiły również, że jest to broń genetyczna, która powstała, aby zwalczać mieszkańców Azji Centralnej czy jako zasłona dymna aby wprowadzić sieć nowej generacji - co w Wielkiej Brytanii i Holandii doprowadziło do ataków na maszty 5G. Znaczą rolę w tworzeniu tego typu teorii czy dezinformowaniu odnośnie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa (nawet w kwestiach podstawowych zasad higieny) unijny projekt EU vs Disinfo przypisał rosyjskim mediom.

Badanie przeprowadził amerykański ośrodek badawczy Pew Research Center na grupie 8 914 osób, w dniach 10-16 marca 2020 roku.  

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama