Reklama

Polityka i prawo

Co Polski Ład oznacza dla cyfryzacji państwa?

Fot. BenjaminNelan/Pixabay
Fot. BenjaminNelan/Pixabay

Powszechny dostęp do szybkiego internetu, superkomputery, więcej e-usług i likwidację opłaty skarbowej od nich oraz system e-doręczeń - to tylko jedne z punktów programu społeczno-gospodarczego „Polski Ład”, który został w sobotę podpisany przez liderów Zjednoczonej Prawicy. Co to oznacza dla cyfryzacji państwa? 

Program zakłada w obszarze cyfryzacji m.in. budowę polskiego Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi. Ma to być pionierski projekt, dzięki któremu Polska znajdzie się? w gronie państw z samodzielnym potencjałem satelitarnym.

System ten ma dać administracji informacje o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego, i być krokiem ku zwiększenia suwerenności informacyjnej i technologicznej. Wdrożenie systemu poszerzy także możliwości ochrony środowiska, racjonalnego planowania przestrzennego oraz zarządzania uprawami - podkreślono w „Polskim Ładzie”.

Pada tam również obietnica zapewnienia do 2024 r. każdemu gospodarstwu domowego dostępu do szerokopasmowego internetu, z możliwością modernizacji do prędkości rzędu gigabitów na sekundę. Pojawia się też zapowiedź eliminacji „białych plam” zasięgu telefonii komórkowej.

Komunikacja z urzędami - według programu - będzie stale uzupełniana o takie narzędzia, jak system kolejkowania, tele- i wideowizyty, czy chatboty i voiceboty instytucji publicznych udzielające porad.

Zakłada się, że odsetek Polaków korzystających z internetu w kontaktach z administracją zwiększy się do 2023 r. na skutek promocji e-usług do 60 proc., a co drugi Polak będzie posiadał Profil Zaufany. Obywateli, którzy zdecydują się na realizowanie usługi publicznej w formie cyfrowej, zwolnimy z opłaty skarbowej - wskazano w programie.

Pada też zapowiedź powszechnego stosowania cyfrowej tożsamości w codziennym życiu oraz upowszechnienia e-doręczeń. Zamiast wizyty w urzędzie lub osobistego odbierania listu poleconego, obywatel załatwi sprawę jednym kliknięciem myszy, bez względu na miejsce pobytu - zadeklarowano w „Polskim Ładzie”. Pada też zapowiedź konsekwentnych inwestycji w informatyzację wymiaru sprawiedliwości.

W ramach rozpowszechniania technologii chmurowej zapowiada się mechanizm wsparcia finansowego dla małych i średnich przedsiębiorców oraz instytucji publicznych, chcących jej wdrażać, a także przekazanie gminom system prowadzenia i zarządzania urzędem z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych.

„Nowy Ład” ma również zakładać włączenie do strategicznych zasobów Polski superkomputerów. Państwo polskie ma je wykorzystywać m. in. na potrzeby sztucznej inteligencji, w tym także dla biznesu i przemysłu, technologii kosmicznych, meteorologii, czy też modelowania kryzysowego.

Podczas prezentacji Polskiego Ładu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz wicepremier Jarosław Gowin i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oficjalnie podpisali deklarację programową.

„Bardzo, bardzo się cieszę, bardzo, bardzo dziękuje. Dziękuję naszym koalicjantom. Tu jest pięć podpisów. Ja wierzę, że niedługo będzie więcej, że to będzie naprawdę szeroki program, program Zjednoczonej Prawicy, ale coraz bogatszej, coraz mocniejszej. Dziękuję bardzo” - powiedział prezes PiS, prezentując deklarację.

image

Źródło:PAP
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama