Polityka i prawo
CIA chciało zemścić się na Assange’u za wyciek narzędzi hakerskich
CIA chciało porwać twórcę portalu WikiLeaks Juliana Assange’a i zemścić się na nim za wyciek narzędzi hakerskich oraz tajnych dokumentów amerykańskich służb - oznajmiła obrona Assange’a przed londyńskim sądem, gdzie miała miejsce kolejna rozprawa ws. jego ekstradycji do USA.
Obrona Assange’a twierdzi, że agenci amerykańskich służb wywiadowczych mieli rozważać scenariusz, w ramach którego miał być on usunięty siłowo z ambasady Ekwadoru w Londynie, gdzie przebywał w ostatnich latach, a później - otruty.
Stany Zjednoczone odpierają tezy adwokatów Assange’a i zapewniają, że założyciel WikiLeaks zostanie potraktowany z poszanowaniem wszelkich standardów i nie będzie przetrzymywany w izolacji.
Prawnicy broniący twórcy portalu z przeciekami twierdzą, że Assange w USA może zostać nie tyle otruty, ile grozi mu samobójstwo ze względu na bardzo zły stan psychiczny. Jeśli ekstradycja dojdzie do skutku, Assange będzie sądzony za szpiegostwo oraz przestępstwa komputerowe. Po procesie może ubiegać się o odbycie kary pozbawienia wolności w kraju, z którego pochodzi (Australia).
Dowody na spisek przeciwko Assange’owi
Według jednego z prawników Australijczyka, dowody na to, że CIA było zainteresowane otruciem Assange’a są mocne i wskazują na współpracę byłych pracowników firmy UC Global świadczącej usługi ochroniarskie ambasady Ekwadoru z Amerykanami. Jeden z ochroniarzy złożył zeznania, jakoby szef spółki nakazał pracownikom gromadzić dane osobowe, numery telefonów, adresy i inne informacje na temat osób odwiedzających ambasadę, a także prowadzić ewidencję wszystkich wizyt.
„Szczególną uwagę” ochroniarze mieli poświęcić narzeczonej Assange’a - Stelli Moris w związku z doniesieniami o tym, jakoby miała mieć z nim dziecko. „Jeśli będzie potrzeba, chcę mieć osobę w całości oddelegowaną do tej aktywności” - napisał do swoich pracowników David Morales.
Czy Assange chce popełnić samobójstwo?
Adwokat Assange’a twierdzi, że biegły z zakresu psychiatrii ocenił, że twórca WikiLeaks, jeśli będzie poddany ekstradycji do USA, znajdzie sposób, aby odebrać sobie życie - nawet, gdy zostanie poddany bardzo surowemu nadzorowi. W opinii obrony Assange’a, ekstradycja pozbawi go możliwości leczenia psychiatrycznego, a także niezbędnego dla jego dobrostanu kontaktu z rodziną.
Jakie zarzuty ciążą na twórcy WikiLeaks?
Assange, jeśli zostanie poddany ekstradycji, będzie postawiony przed sądem w związku z 17 zarzutami stawianymi na podstawie regulacji Espionage Act definiującej przestępstwa szpiegowskie. Zarzuty te mają związek z publikacją setek tysięcy tajnych dokumentów rządowych, które wcześniej wyciekły dzięki byłej analityczce wojskowego wywiadu USA Chelsea Manning, która wykradła je i przekazała Assange’owi w 2010 r.
Australijczyk oskarżony jest również za przestępstwo komputerowe, w ramach którego miał dopuścić się spiskowania z innymi osobami prowadzącego do pozyskania wykradzionych z wykorzystaniem hackingu, tajnych materiałów.
Łącznie, według amerykańskich przepisów, Assange’owi grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do 175 lat. Obecnie mężczyzna znajduje się w więzieniu Belmarsh w południowo-wschodnim Londynie, gdzie trafił w kwietniu 2019 r.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Fanklub Daviena i GB
Znaczy się robił to co dysydenci w Sowietach, no ale oni są cacy a ujawnianie zbrodni USA jest be... :D