Reklama

Polityka i prawo

Bosak o usunięciu profilu Konfederacji przez Facebooka: To ingerencja w polską demokrację

Fot. Krzysztof Bosak/Facebook.com

To ingerencja w polską demokrację nie na rzecz prawdy, tylko na rzecz zawężenia swobody debaty i wyboru politycznego - oświadczył poseł Krzysztof Bosak, komentując usunięcie przez Facebook profilu Konfederacji. Zapowiedział pozew cywilny przeciwko FB i projekt ustawy o ochronie swobody informacji.

Zgodnie z cytowanym w mediach oświadczeniem biura prasowego portalu społecznościowego, strona Konfederacji została usunięta z powodu powtarzających się naruszeń zasad Facebooka dotyczących mowy nienawiści poprzez publikowanie "treści bezpośrednio atakujących inne osoby na podstawie tzw. cech chronionych, takich jak narodowość czy orientacja seksualna" oraz zasad dotyczących dezinformacji na temat COVID-19, "a w szczególności fałszywych twierdzeń o tym, że maski nie ograniczają rozprzestrzeniania się choroby, że śmiertelność COVID-19 jest taka sama lub niższa niż grypy, a także że szczepionki na COVID-19 nie zapewniają żadnej odporności i są nieefektywne".

Czytaj też

Profil Konfederacji został usunięty z Facebooka w środę przed godziną 14. Nieco wcześniej Facebook poinformował Ministerstwo Cyfryzacji o zamiarze usunięcia tych stron.

O usunięciu profilu partii Konfederacja z portalu Facebook poinformował najpierw sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński na Twitterze. Otrzymał on od koncernu Meta informację w tej sprawie.

W rozmowie z nami ocenił, że taka decyzja jest zła i "rodzi bardzo poważne pytania o to, jaka powinna być rola wielkich platform we współczesnym społeczeństwie".

Podczas konferencji prasowej w Sejmie dyrektor biura prasowego Konfederacji Tomasz Grabarczyk podziękował resortowi cyfryzacji za przekazanie informacji o planach Facebooka.

Konfederacja bez informacji ze strony Facebooka

Poseł Krzysztof Bosak zaznaczył na konferencji prasowej, że Konfederacja to "parlamentarna partia politycznej opozycji w Polsce". "To zdumiewające, że korporacja +Meta+, operator Facebooka, kontaktował się z rządem, a nie z nami w sprawie rzekomych naruszeń regulaminu". Jak dodał, przedstawiciele Konfederacji nie mieli "do tego momentu żadnego kontaktu z Facebookiem, mimo że od wielu lat o taki kontakt zabiegali".

Oświadczył także, że "informacje podane dzisiaj polskim mediom przez Facebooka są nieprawdziwe".

"Nie jest prawdą, że Facebook kontaktował się z nami lub przekazywał ostrzeżenia o tym, iż podajemy jakieś nieprawdziwe informacje. Jedyne informacje, jakie mieliśmy w zeszłym roku, i było ich zaledwie kilka, to takie, że zostały usunięte wpisy z powodu bądź to złamania standardów społeczności, bądź to z powodu mowy nienawiści" - poinformował. Według niego, dotyczyło to pięciu zdarzeń, a informacja o tym, że Konfederacji grozi usunięcie fanpage'a została dodana znacznie później.

Bosak stwierdził, że usunięcie strony polskiej partii politycznej na Facebooku "to nie jest błaha sprawa". Według niego, był to "największy profil partii politycznej w Polsce, notujący największe zasięgi, idące w miliony", co potwierdza, że znaczna część Polaków czerpie informacje polityczne właśnie poprzez Facebooka.

"Odbieramy tą sytuację, jako ingerencję w polską demokrację, jako ingerencję nie na rzecz prawdy, ale na rzecz zawężenia swobody debaty, na rzecz zawężenia swobody wyboru politycznego przed zbliżającym się sezonem politycznym wypadającym na lata2023-2024-2025" - oświadczył.

Pełne oświadczenie ugrupowania opublikowano na Twitterze.

Pozew cywilny przeciwko Facebookowi

Zapowiedział też złożenie pozwu cywilnego przeciwko Facebookowi. Wezwał też amerykańską korporację do transparentności, gdyż - jak stwierdził - nie przedstawiono Konfederacji żadnego uzasadnienia dla decyzji o usunięciu jej strony, natomiast skontaktowano się z przedstawicielami rządu i "wybranymi redakcjami".

"W Polsce musi panować wolność polityczna i amerykańskie korporacje internetowe nie są od tego, żeby tę wolność tłamsić, czy ograniczać, czy też wyznaczać jej zakres" - powiedział Bosak.

Według niego, strona Konfederacji została usunięta przez Facebooka "dokładnie w trakcie wysłuchania publicznego w sprawie ustaw o segregacji sanitarnej, paszportach (covidowych), szczepieniach itd." i ocenił, że może to być symboliczne. Pytał też, dlaczego Facebook usuwał zamieszczane przez Konfederację "treści krytykujące postawę polityków izraelskich".

Poseł zapewniał, że Konfederacja nadal będzie domagał się zapewnienia w Polsce "konstytucyjnej swobody rozpowszechniania informacji". Poinformował, że wcześniej rozmawiał w tej sprawie m.in. z prezesem UOKiK i okazało się, że - jak dodał - "w polskim prawie jest luka". "Nie ma ustawy, która by gwarantowała uczestnikom demokratycznego życia politycznego konstytucyjne prawo do rozpowszechniania informacji" - stwierdził.

Konfederacja chce przedstawić projekt ustawy

W związku z tym, wiceszef koła Konfederacji zapowiedział przedstawienie projektu ustawy "o ochronie swobody wypowiadania i rozpowszechniania informacji przez aktorów demokratycznego życia politycznego".

Taka regulacja prawna powinna - jak mówił - "zakazać praktyk polegających na uniemożliwieniu obywatelom dostępu do informacji rozpowszechnianych przez dowolną, legalnie działającą partię polityczną w Polsce lub komitet wyborczy, lub innego aktora polskiego życia politycznego".

/PAP/NB

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Źródło:PAP

Komentarze