Reklama

Polityka i prawo

Bończa Tomaszewski, Exatel: Jakie zmiany przyniesie nowelizacja KSC?

Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatel/ fot. CyberDefence24.pl
Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatel/ fot. CyberDefence24.pl

„Pierwszym, ważnym kierunkiem (zmian w nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - red.) jest wprowadzenie operatora strategicznego, czyli takiego, który będzie obsługiwał wrażliwe dla sektora publicznego obszary. Exatel jest naturalnym pretendentem do tej roli” - komentuje Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatel w rozmowie z CyberDefence24.pl.

Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatel, w rozmowie z CyberDefence24.pl ocenia, jakie zmiany przyniesie nowelizacja projektu o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz co zmieni powszechny dostęp do 5G dla użytkowników oraz biznesu.

„Pierwszym, ważnym kierunkiem (zmian w nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - red.) jest wprowadzenie operatora strategicznego, czyli takiego, który będzie obsługiwał wrażliwe dla sektora publicznego obszary. Exatel jest naturalnym pretendentem do tej roli. Z dwóch powodów: przede wszystkim jest jedyną spółką Skarbu Państwa, która jest telekomem - a po zmianach własnościowych, jakie miały miejsce na rynku telekomunikacyjnym w 2021 roku - jesteśmy jedynym polskim telekomem, który ma ogólnokrajową, własną infrastrukturę” - wskazuje Nikodem Bończa Tomaszewski. 

Jego zdaniem, drugim istotnym obszarem nowelizacji jest kwestia stworzenia spółki Polskie 5G. „Dochodzimy do momentu w którym będziemy mieli fundament prawny pod ten projekt, co nam umożliwi doprecyzowanie term sheetu (wstępne warunki finansowania - red.) i warunków ładu korporacyjnego spółki Polskie 5G, pomiędzy Exatelem, PFR, a czterema prywatnymi operatorami komórkowymi w Polsce” - podkreśla. 

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy,o których trzeba  napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama

Komentarze