Reklama

Polityka i prawo

Będzie większa ochrona przed kradzieżą tożsamości. Zastrzeżesz swój PESEL

Autor. Stillness InMotion/ Unsplash/ Domena publiczna

Zainteresowani w łatwy i szybki sposób będa mogli zastrzec swój PESEL – zapowiada rząd. W związku z rosnącą skalą zgłoszeń dotyczących incydentów bezpieczeństwa danych, w aplikacji mObywatel ma zostać wprowadzona funkcja ochrony przed kradzieżą tożsamości.

Reklama

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapobieganiem kradzieży tożsamości, z którego treścią się zapoznaliśmy zakłada możliwość zastrzeżenia numeru PESEL.

Reklama

Taki rejestr zatrzeżeń ma prowadzić minister właściwy ds. informatyzacji w systemie teleinformatycznym. Jego celem ma być m.in. zapewnienie ochrony przed nieuprawnionym dostępem do rejestru; zapewnienie integralności danych czy przeciwdziałania uszkodzeniom tego systemu.

W rejestrze mają być gromadzone dane dotyczące: numeru PESEL, informacja o jego zastrzeżeniu, data zastrzeżenia; informacja o cofnięciu zastrzeżenia numeru PESEL i data.

Reklama

Czytaj też

Po co to wszystko?

Chodzi o podnoszenie poziomu bezpieczeństwa tych, którym przykładowo skradziono dowód osobisty lub gdy doszło do ewentualnego wycieku danych, a w bazie znajdował się numer PESEL.

„Wszyscy słyszeliśmy o sytuacjach, gdzie osoba, której skradziono dowód osobisty, musiała spłacać kredyty czy pożyczki zaciągnięte przez złodziei posługujących się jej dowodem. Chcemy temu zapobiegać i poprawić bezpieczeństwo obywateli. Jeśli przepis wejdzie w życie, nie będzie można dochodzić roszczeń od osoby, która padła ofiarą takiego przestępstwa, a skorzystała wcześniej z rządowej usługi. Ale dotyczy to również takich sytuacji, jak np. zawarcie umowy dotyczącej sprzedaży nieruchomości – taka umowa nie będzie prawomocna” – wskazał Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji.

Rejestr zastrzeżeń ma być dobrowolny, ale dla firm udzielających pożyczek/banków/sądów itp. obowiązkowe będzie sprawdzenie czy dane wnioskującego o np. pożyczkę nie widnieją w tym rejestrze.

„Jeśli tego nie dopilnują, nie będą mogły dochodzić roszczeń od osoby, która padła ofiarą kradzieży tożsamości i zgłosiła ten fakt, a mimo tego złodziejowi udało się wyłudzić pieniądze czy zawrzeć jakąś umowę, wykorzystując skradziony dowód” – tłumaczy Janusz Cieszyński, który o szczegółach tego projektu opowiadał na spotkaniu prasowym, na którym byliśmy obecni.

Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Projekt ma spowodować, że będzie mniej przestępstw z wykorzystaniem kradzieży tożsamości, co ograniczy również straty wynikające z wyłudzeń. Jednocześnie takie rozwiązanie zdejmie z ofiar przestępstw konieczność obrony przed roszczeniami, wynikającymi z działań cyberprzestępców. Zastrzeżenie będzie darmowe i dobrowolne.

Funkcja zgłaszania do rejestru zastrzeżeń ma działać za pośrednictwem aplikacji mObywatel, za pomocą strony gov.pl lub będzie dostępna w dowolnym urzędzie gminy.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama