Polityka i prawo
Android pozbawiony ochrony. Ponad miliard urządzeń zagrożonych cyberatakiem
Ponad miliard urządzeń z systemem Android jest narażonych na złośliwą działalność hakerów ze względu na zakończenie aktualizacji poprawek bezpieczeństwa dla starszych wersji. Narażonych może być więcej niż 40 proc. globalnych sprzętów obsługiwanych przez ten system operacyjny.
Wrażliwości bezpieczeństwa mogą prowadzić do kradzieży danych użytkowników, żądań okupu za zwrot plików i innych przestępstw komputerowych - ostrzegł serwis BBC.
Zgodnie z biuletynem bezpieczeństwa Androida w 2019 roku nie wprowadzono ani jednej poprawki bezpieczeństwa dla wersji systemu starszych niż Android 7.0 Nougat. Oznacza to, że zagrożone są smartfony i inne urządzenia mobilne wydane w 2012 roku lub wcześniej.
Which wskazało, że odpowiedzialna za mobilny system firma Google nie rozwiała wątpliwości dotyczących zapewnienia pomocy użytkownikom starszych urządzeń. Koncern nie odpowiedział na prośbę o komentarz doniesień BBC.
Własne dane Google'a wykazują, że na całym świecie ok. 42,1 proc. urządzeń z Androidem korzysta z szóstej wersji systemu (Marshmallow) lub starszych.
Korzystając z dostępnych danych Which wskazało, że około dwóch na pięciu użytkowników Androida na świecie nie otrzymuje już poprawek bezpieczeństwa.
Which poprosiło laboratorium antywirusowe AV Comparatives o próbę zainfekowania pięciu modeli telefonów. Były to: Motorola X, Samsung Galaxy A5, Sony Xperia Z2, Nexus 5 (LG/Google) oraz Samsung Galaxy S6. Specjalistom udało się zainstalować złośliwe oprogramowanie na każdym z nich, w niektórych przypadkach do skutku doszło wiele ataków.
Organizacja Which domaga się od Google'a większej przejrzystości w informowaniu o okresach wsparcia urządzeń poprawkami bezpieczeństwa. Wskazano także, że firmy z branży mobilnej powinny wprowadzić lepsze praktyki wspierania klientów i informować ich o opcjach bezpieczeństwa dostępnych po zakończeniu wsparcia dla ich urządzeń. Według Which sprawą odpowiedniego poziomu wsparcia powinni zająć się też prawodawcy.
BBC ostrzegło, że zagrożeni użytkownicy powinni sprawdzić, czy ich urządzenia starsze niż dwuletnie mają możliwość aktualizacji do nowszych wersji Androida, dostępną w opcjach systemowych. W przypadku braku takiej sposobności należy być szczególnie ostrożnym m.in. przy pobieraniu aplikacji spoza platformy Google Play Store czy po otrzymaniu podejrzanych wiadomości SMS i MMS.