Reklama

Polityka i prawo

Amerykański sekretarz stanu ostrzega Szwajcarię przed bliskimi relacjami z Chinami

Fot. IIP Photo Archive/Flickr/Domena publiczna
Fot. IIP Photo Archive/Flickr/Domena publiczna

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo ostrzegł Szwajcarię przed bliskimi relacjami biznesowymi z Chinami. Jego zdaniem kraj ten narazi się na niebezpieczeństwo pozwalając na udział chińskich firm w budowie infrastruktury telekomunikacyjnej.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wezwała sojuszników do rezygnacji z wykorzystania sprzętu Huawei do budowy sieci 5G. Według Waszyngtonu może on być wykorzystany przez komunistyczne władze Chin do szpiegostwa i przechwytywania wrażliwych danych komunikacyjnych. Zarzuty te odpiera chiński koncern elektroniczny.

"Szwajcarzy od dawna przykładali ogromną wagę do ochrony prywatności. (...) Jednak jeśli działasz na chińskiej technologii to zapewniasz informacje Komunistycznej Partii Chin. Nie ma (w tym przypadku) prywatności" - oceniał Pompeo w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", który ukazał się we wtorek.

Prezydent Szwajcarii Ueli Mauer w ubiegłym miesiącu spotkał się z Trumpem w Białym Domu. Podczas rozmowy zakomunikował prezydentowi USA, że jego kraj wybrał inny sposób działania z Chinami. Szwajcarzy postawili na bezpośrednie negocjacje z Pekinem odnośnie wyznawanych przez siebie wartości. Mauer przypomniał również, że jego kraj nie pozwala zagranicznym firmom dostarczać usług i sprzętu na potrzeby szwajcarskiej infrastruktury krytycznej. Huawei obecny jest jednak na tamtejszym rynku komercyjnym.

W połowie maja prezydent USA podpisał rozporządzenie zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Resort handlu USA wpisał Huawei Technologies i ok. 70-ciu związanych z chińskim koncernem firm na tzw. czarną listę, co oznacza, że firmy będą musiały uzyskać zgodę Waszyngtonu na sprzedaż chińskiemu koncernowi produktów wytworzonych w USA, a także w innych krajach, o ile zawierają one co najmniej 25 proc. amerykańskiego wkładu pod względem wartości rynkowej. Kilka dni później ministerstwo zezwoliło Huawei na kupowanie amerykańskich podzespołów do 19 sierpnia 2019 r., ale tylko w celu serwisowania istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej i aktualizacji oprogramowania dla smartfonów firmy. 

Źródło: AK/PAP

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama