Reklama

Polityka i prawo

Amazon wraca do gry? Pentagon chce ponownie rozpatrzyć przetarg na chmurę w ramach JEDI

Rudi Riet / Flickr / CC BY-SA 2.0
Rudi Riet / Flickr / CC BY-SA 2.0

W związku z pozwem koncernu Amazon amerykański sąd federalny wstrzymał wykonanie kontraktu chmurowego JEDI dla Pentagonu, którego realizacją miał zająć się Microsoft. Departament Obrony chce ponownie dokonać rewizji poszczególnych zapisów procedury przetargowej i zweryfikować słuszność podjętej decyzji.

Sąd po rozpatrzeniu skargi Amazona zdecydował o wstrzymaniu prac w ramach kontraktu. Koncern Jeffa Bezosa argumentował, że przyznanie Microsoftowi prawa do jego realizacji związane było z wpływem, jaki na procedurę przetargową miał wywierać prezydent USA Donald Trump.

Rządowi prawnicy zwrócili się do sądu federalnego z prośbą o udzielenie Pentagonowi 120 dni, w ciągu których departament obrony USA będzie mogło dokonać rewizji poszczególnych zapisów procedury przetargowej i podjętej w jej wyniku decyzji - pisze Reuters.

Z dokumentów, do których dotarła agencja wynika, że "resort obrony nie planuje prowadzenia rozmów z oferentami ani przyjęcia zmian w ich wnioskach, które będą dotyczyły aspektów innych niż kwestie kosztowe".

Amazon wyraził zadowolenie w związku ze złożonym przez resort obrony wnioskiem. Rzecznik koncernu ponownie podkreślił, że decyzja finalizująca procedurę przyznawania uprawnień do realizacji kontraktu na chmurę w ramach projektu JEDI została przyznana w sposób "wymagający korekty".

Jak przypomina Reuters, Amazon wcześniej argumentował, iż Microsoft wygrał przetarg w wyniku "nieuprawnionych nacisków" prezydenta Trumpa na Pentagon. Twierdzeniom tym zaprzeczał amerykański sekretarz ds. obrony Mark Esper, który twierdził, iż procedurze nie towarzyszyły żadne nieprawidłowości, a decyzja Pentagonu została podjęta w sposób uczciwy i niepodlegający zewnętrznym wpływom. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama