Reklama

Polityka i prawo

Akty wandalizmu zagrożeniem dla infrastruktury 5G? Waszyngton obawia się scenariusza z Europy

Fot. 	Tamanoeconomico/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. Tamanoeconomico/Wikimedia Commons/CC 4.0

Waszyngton obawia się rozprzestrzenienia głośnych protestów oraz aktów wandalizmu wymierzonych w infrastrukturę 5G. Na podstawie doświadczeń z Europy oraz pierwszych incydentów w Stanach Zjednoczonych wyspecjalizowana komórka Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA wydała poufny alert skierowany do przedstawicieli branży telekomunikacyjnej.

Amerykańska Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA) wskazuje, że dostawcy usług telekomunikacyjnych powinni zadbać o jak najwyższy poziom bezpieczeństwa masztów 5G po serii fizycznych ataków ze strony skrajnych przeciwników tej technologii – informuje CyberScoop, który dotarł do wewnętrznego dokumentu agencji.

Akty wandalizmu miały miejsce głównie w Europie, lecz Stany Zjednoczone już teraz wolą podjąć odpowiednie działania, aby zapobiec eskalacji tego typu incydentom. CISA w specjalnej notce zaalarmowała do przedstawicieli branży telekomunikacyjnej, żeby Ci zadbali o jakość zabezpieczeń infrastruktury, ponieważ metody działania radykalnych przeciwników 5G, jakie miały miejsce na Starym Kontynencie mogą przenieść się do USA.

Przeciwnicy technologii 5G podkreślają, że jej działanie osłabia układ odpornościowy i powoduje częstsze występowanie chorób u ludzi. Istnieje również grupa, która twierdzi, że pandemia COVID-19 ma związek z funkcjonowaniem tej innowacyjnej sieci.

Najwięcej przypadków tego typu ataków odnotowano w Wielkiej Brytanii, gdzie zniszczono ponad 70 masztów telekomunikacyjnych od wybuchu pandemii koronawirusa. Incydenty wystąpiły również w Belgii i Holandii – informuje The Washington Post.

Podobne zdarzenia miały miejsce także w Polsce. Przykładem mogą być akty wandalizmu w Łodzi oraz Sielcu. Niepokojący trend „rozlał się” po Europie, dlatego CISA ostrzega Amerykanów już teraz, aby zapobiec podobnym wydarzeniom w USA. Zwłaszcza, że służby bezpieczeństwa odnotowały pierwsze przypadki aktów wandalizmu, których celem była infrastruktura 5G.

W ciągu ostatnich kilku tygodni zaobserwowano sporadyczne ataki na wieże komórkowe, które najwyraźniej zostały spowodowane dezinformacją wokół COVID-19. Co warte podkreślenia, część z nich mogła być przeprowadzona przez tzw. „ekoterrorystów” – donosi The Washington Post.

Tego typu działania mają na celu nie tylko bezpośrednie zniszczenie infrastruktury 5G jako „zagrożenia”, ale również znacząco utrudnić dalszego rozwoju tej innowacyjnej sieci i realizacji kolejnych etapów jej budowy.

Komentarze