Reklama

Polityka i prawo

AI „największym wyzwaniem politycznym w historii”? Brytyjczycy ostrzegają

Autor. Fot. Jordhan Mace/Unsplasj

„Wielka Brytania nie jest przygotowana na zmiany, które może przynieść AI” - tak twierdzi były premier Zjednoczonego Królestwa, Tony Blair. Zdaniem polityka rozwój sztucznej inteligencji może stanowić „największe wyzwanie polityczne w historii”.

Reklama

Środowisko byłego brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira, opublikowało raport pt. „A New National Purpose: AI promises a world-leading future of Britain" Oprócz Blaira współudział w projekcie miał także były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, William Hague.

Reklama

Zdaniem premiera Wielkiej Brytanii w latach 1997-2007 jego kraj nie jest przygotowany na zmiany, które może przynieść AI. „Wkrótce technologia radykalnie zmieni społeczeństwo" - napisał były lider brytyjskiej Partii Konserwatywnej.

„Nieprzewidywalny rozwój sztucznej inteligencji, tempo zmian i jej stale rosnąca siła oznaczają, że jej pojawienie się może stanowić największe wyzwanie polityczne, jakie kiedykolwiek napotkano" – stwierdził polityk. Dodał, że obecnie państwo nie jest przygotowane na zmiany, które może przynieść AI.

Reklama

Czytaj też

Konkretne wyzwania

Oprócz przedstawienia obaw raport zawiera wezwanie do stworzenia publicznych zbiorów danych. Celem ma być stworzenie odpowiedzialnych systemów sztucznej inteligencji oraz krajowego laboratorium testującego bezpieczną AI.  

W raporcie wezwano także do intensyfikacji prac nad rozwijaniem brytyjskich firm technologicznych zajmujących się sztuczną inteligencją, w celu podjęcia skutecznej rywalizacji z amerykańskimi korporacjami AI.

Czytaj też

W opozycji do Sunaka

Opisywane działania byłego brytyjskiego premiera stoją w pewnej opozycji do działań obecnego gospodarza gabinetu przy Downing Street, Rishiego Sunaka. Patrząc na stosunek obu panów do AI, obecny premier wydaje się być bardziej entuzjastycznie nastawiony do jej rozwoju.  

„Sztuczna inteligencja może nam pomóc w osiągnięciu świętego Graala reformy usług publicznych: lepszych, wydajniejszych usług" – powiedział w tym tygodniu Sunak, cytowany przez „The Guardian".

W ubiegłym tygodniu premier Wielkiej Brytanii był z kolei z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Jednym z celów spotkania Rishiego Sunaka z prezydentem USA Joe Bidenem była właśnie sztuczna inteligencja i współpraca obu rządów przy wprowadzaniu odpowiednich regulacji dotyczących AI.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama