Reklama

Polityka i prawo

Administracja Obamy zrezygnowała z kontrataku w cyberprzestrzeni. Bliski doradca potwierdza

Fot. The White House/Domena publiczna
Fot. The White House/Domena publiczna

Były koordynator ds. cyberbezpieczeństwa za czasów prezydentury Baracka Obamy, Michael Daniel, potwierdził doniesienia prasowe, że administracja prezydenta nakazała rezygnację z kontrataku w cyberprzestrzeni w odpowiedzi na rosyjską ingerencję w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku.  

Podczas przesłuchania w komisji senackiej, senator James Risch zapytał Daniela o fragment książki „Russian Roluette” w którym, Daniel Prieto, członek zespołu Michaela Daniela opowiada jak doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Obamy, Susan Rice, nakazała zaprzestać przygotowań do kontrataku w cyberprzestrzeni wymierzonego w Rosję

Micheal Daniel, potwierdza iż, „jest to wierna interpretacja rozmowy, która miała miejsce podczas jednego z zebrać. Szerszy kontekst sytuacyjny może zostać jedynie omówiony podczas tajnej sesji.  Biorąc pod uwagę liczbę osób zaangażowanych w przygotowanie odpowiedzi w cyberprzestrzeni, nie możemy powiedzieć, że wszystkie operacje zostały zatrzymane”.

Daniel i jego zespół mieli za zadanie przygotować możliwości odpowiedzi na rosyjskie cyberataki przeciwko Stanom Zjednoczonym. Były one wymierzone w serwery Narodowego Komitetu Partii Demokratycznej w 2015 roku oraz na systemy wyborcze w niektórych stanach w 2016 roku.

Opracował: Mateusz Kosielski

Komentarze