Polityka i prawo
3,5 mld USD strat. FBI przedstawia dane dotyczące cyberprzestępczości
3,5 miliardów USD – tyle wyniosły straty wynikłe z incydentów, które zostały zgłoszone do specjalistycznego centrum działającego w ramach FBI. Nowy raport opracowany przez Crime Complaint Center wskazuje, że phishing oraz wymuszenia internetowe pozostają najpopularniejszymi rodzajami cyberprzestępstw.
„FBI jest wiodącą federalną agencją zajmującą się badaniem cyberpszestępczości dokonywanej przez indywidualnych hakerów, terrorystów lub podmioty państwowe” – czytamy w raporcie „2019 Internet Crime Report” opracowanym przez FBI. W jego skład wchodzi Internet Crime Complaint Center (IC3), które jest zespołem odpowiedzialnym za zapewnienie społeczeństwu skutecznego mechanizmu zgłaszania incydentów komputerowych. Zdobyte doświadczenia są każdego roku szczegółowo analizowane, a konkretne wnioski wydawane w formie raportu.
Najnowsza odsłona dokumentu koncentruje się na szerokim spektrum zagrożeń występujących w sieci oraz złośliwych cyberatakach. Odnosząc się do konkretnych danych IC3 wskazuje, że w 2019 roku do centrum napłynęło łącznie 467 361 skarg, a straty powstałe w wyniku zgłoszonych incydentów wyniosły 3,5 miliardów dolarów.
„Wśród najczęściej zgłaszanych przestępstw znajduje się: phishing, vishing, smishing, pharming, brak płatności oraz wymuszenie i naruszenie danych osobowych” – czytamy w raporcie.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na skuteczność działania IC3. Według przedstawionych danych centrum pomogło odzyskać ponad 300 milionów dolarów, które zostały utracone w wyniku oszustw internetowych, co stanowi 79% ogólnej liczby.
„Informacje przekazywane do IC3 pomagają FBI lepiej zrozumieć cyberprzestępców i motywy ich działań” – stwierdzono w dokumencie. Dlatego też agencja zachęca do korzystania z wyspecjalizowanej struktury, aby w ten sposób podnosić cyberbezpieczeństwo państwa nie tylko na poziomie stanowym, ale i federalnym. „Pracując razem, mamy nadzieję stworzyć bezpieczniejszy krajobraz cyberbezpieczeństwa, zapewniający pewność podczas przemierzania świata połączonego cyfrowo” – czytamy.
W celu jeszcze większego wzmocnienia cyberbezpieczeństwa FBI powołało nowy organ Recovery and Investigative Development Team (RaID), który ma wspierać organy ścigania w zakresie przestępstw dokonywanych w sektorze finansowym.