Reklama

Armia i Służby

Perfekcyjny Koń Trojański. Hamas szpieguje izraelskich żołnierzy

FOT. GERALT/PIXABAY
FOT. GERALT/PIXABAY

Izraelskie służby wojskowe wykryły działania szpiegowskie wymierzone w żołnierzy stacjonujących w Strefie Gazy. Winą obarcza się Hamas, który dzięki aplikacjom na smartfony wykrada istotne informacje.

Tworzenie aplikacji zawierających malware kojarzone jest przede wszystkim z przestępcami, którzy poprzez kradzież danych osobowych, numerów kart kredytowych czy haseł chcą zwiększyć zawartość portfela. Jednakże w ostatnich dniach ofiarami takich działań padli izraelscy żołnierze stacjonujący w Strefie Gazy.

Odpowiedzialność za stworzenie zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem aplikacji przypisuje się Hamasowi. Hakerzy z tej organizacji zaprojektowali kilka aplikacji randkowych, m.in. WinkChat, oraz takich, które pozwalają na śledzenie wyników trwających mistrzostw świata, Golden Cup. Inną grupą były aplikacje  typu Fitness, wykorzystywane przez wojskowych przy bieganiu bądź  innych ćwiczeniach fizycznych. Wszystkie zostały zaprojektowane dla systemu Android.

Dzięki malware Hamas zdobył dostęp do adresów mailowych, numerów telefonów oraz zdjęć. Dodatkowo hakerzy byli w stanie kontrolować kamerę czy też mikrofon w zawirusowanych urządzeniach, co skutkowało dostępem do wrażliwych informacji z izraelskich baz w Strefie Gazy.

Departament Bezpieczeństwa Informacyjnego Izraela zainteresował się sprawą na początku roku, gdy żołnierze zaczęli zgłaszać przełożonym zwiększoną liczbę zaproszeń do pobierania konkretnych aplikacji. Śledztwo wykazało, że od 2017 roku w mediach społecznościowych trwała intensywna kampania Hamasu, której celem było zdobycie zaufania izraelskich żołnierzy. Poprzez tworzenie nieprawdziwych profili m.in. na Facebooku, Hamas zwiększał szansę na dotarcie do określonych wojskowych.

Pomimo częściowej neutralizacji wyżej wymienionej operacji, Hamas wydaje się co raz śmielej działać w cyberprzestrzeni, co niewątpliwie będzie skutkowało dalszą eskalacją konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Komentarze