Reklama

Armia i Służby

Pentagon anulował kontrakt z Microsoftem o wartości 10 mld dolarów

Fot. 12019/Pixabay/Domena publiczna
Fot. 12019/Pixabay/Domena publiczna

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ogłosił anulowanie kontraktu na projekt, o który w 2019 roku walczyło dwóch gigantów technologicznych - Amazon i Microsoft. Pentagon dodatkowo przekazał informacje o nowym projekcie na chmurę obliczeniową dla wojska. 

Projekt JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure) zakładał utworzenie nowej infrastruktury chmurowej, dzięki której dane Pentagonu będą mogły być chronione i zapewnią rozwój najnowszej technologii wojskowej.  Kontrakt z 2019 roku miał być jednym z najbardziej skomplikowanych i rozbudowanych projektów. Microsoft wygrał rywalizację z Amazonem, a współpraca z Pentagonem w ramach realizacji JEDI miała obejmować kolejne 10 lat. 

W swoim oświadczeniu Departament Obrony Stanów Zjednoczonych powiedział, że z uwagi na zmieniające się wymagania, zwiększającą się konwersację w chmurze oraz postępy w branży, projekt nie spełnia już swoich potrzeb”. 

Rywalizacja gigantów

Po wydaniu oświadczenia akcje Microsoftu spadły o 0,4 proc., z kolei akcje Amazona poszły w górę o 3,5 proc. Decyzja Pentagonu nie oznacza jednak rezygnacji z rozwoju infrastruktury chmurowej. 

Zapowiedziano już kolejny przetarg na projekt, który tym razem ma być realizowany przy współpracy kilku firm, gdzie głównymi kandydatami pozostają nadal Amazon i Microsoft, posiadający największe możliwości do realizacji takiego zlecenia. 

Warto przypomnieć, że tuż po przegranej w 2019 roku, Amazon wniósł pozew do sądu federalnego, w którym sprzeciwił się decyzji dotyczącej wygranej Microsoftu.

Argumentował, że ówczesny amerykański prezydent Donald Trump był uprzedzony w stosunku do Amazona, na czele którego stał Jeff Bezos. Proces nie wykazał jednak żadnych związków z wpływem Białego Domu na decyzję Pentagonu, ale Amazon zapowiedział, że proces decyzyjny wyłaniający zwycięzców w tego typu kontraktach, powinien zostać poddany reformie.  

Toni Townes-Whitley, prezes ds. regulacji amerykańskiego przemysłu w Microsoft pisała, że wygrana firmy nie była uzależniona od ingerencji Białego Domu w przetarg, ale była podyktowana najwyższą jakością usług, jakie oferuje Microsoft w zakresie transformacji cyfrowej i obliczeń w chmurze”. 

Departament Obrony zapowiada, że nowy kontrakt o nazwie Joint Warfighter Cloud Capability, będzie opiewał na wiele miliardów dolarów, a firmy, które chcą wziąć w nim udział, muszą spełniać kilka kryteriów. 

Chodzi głównie o zapewnienie wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa i dostępności na całym świecie. Głównymi i jak na razie jedynymi kandydatami, którzy mogą zaoferować takie rozwiązania, pozostają Amazon i Microsoft. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze