Reklama

Strona główna

Oszuści internetowi gotowi na Euro 2016

  • Siedziba firmy Symantec w kalifornijskim Mountain View, fot. Wikimedia Commons / CC0 1.0

Cyberprzestępcy obrali sobie za cel fanów futbolu. Z myślą o milionach kibiców oczekujących niecierpliwie na pierwszy gwizdek w meczu inaugurującym Euro 2016 we Francji rozpoczęli kampanię rozsyłania spamu zawierającego szkodliwe załączniki.

Do rozpoczęcia tegorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej zostało jeszcze wprawdzie półtora miesiąca, ale cyberprzestępcy skrupulatnie szykują się na żniwa, jakimi mogą okazać się dla nich cieszące się masową popularnością, również wśród internautów, rozgrywki. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa zdążyli już zidentyfikować pierwsze szkodliwe wiadomości e-mail dotyczące Euro 2016, które rozpoczną się 10 czerwca br. we Francji.

Wśród e-maili rozsyłanych przez spamerów dał się zaobserwować nowy trend: wiadomości o loteriach związanych z mistrzostwami Starego Kontynentu w futbolu. Wiadomości te często zawierają załączniki, o których wiarygodności mają świadczyć charakterystyczne elementy graficzne (oficjalne emblematy i logo Euro 2016) i nazwy sponsorów organizowanej przez UEFA imprezy sportowej.

Załączniki poddane analizie przez ekspertów od cyberbezpieczeństwa przypominają strategie phisingowe, którymi posługiwali się już wcześniej cyberprzestępcy mamiąc naiwnych użytkowników Sieci takimi hasłami jak „Wygrałeś! Kliknij tutaj, aby odebrać swój bilet!". W przypadku zbliżających się mistrzostw Europy w piłce nożnej komunikat często brzmi „UEFA EURO 2016 Winning Notification!”.

Z masowej popularności nadchodzącego wydarzenia sportowego chętnie korzystają też firmy, dla których spam jest jednym z kanałów reklamowych. Analitycy zaobserwowali wielojęzyczne kampanie spamowe, które zachęcają internautów do zakupu monety pamiątkowej o wartości 2 euro, wydanej specjalnie z okazji Euro 2016.

„Wraz ze zbliżaniem się daty rozpoczęcia Euro 2016 spodziewamy się wzrostu ilości spamu o tematyce związanej z piłką nożną. Jest to jeden z najniebezpieczniejszych dla użytkowników rodzajów oszukańczego spamu: oszuści prawdopodobnie nie ograniczą swojej aktywności do fałszywych loterii i zaczną rozsyłać różne wiadomości e-mail oferujące możliwość wygrania biletów na mecze, jak miało to miejsce przed mistrzostwami świata w Brazylii. Przewidujemy również wzrost ilości spamu atakującego użytkowników we Francji, która jest gospodarzem tegorocznych mistrzostw” – ostrzega Tatiana Szczerbakowa z Kaspersky Lab Polska.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama