Reklama

Social media

Nowe urządzenie będzie skanować nośniki USB. Ochroni komputer przed szkodliwymi programami

fot.  Brina Blum/ Unsplash / Domena publiczna
fot. Brina Blum/ Unsplash / Domena publiczna

Grupa brytyjskich inżynierów opracowała projekt urządzenia, które ma stanowić skuteczną ochronę przed atakami hakerskimi z wykorzystaniem nośników USB. W założeniach dodatkowy moduł będzie skanował łączność pomiędzy komputerem, a zewnętrznym dyskiem flash, wykrywając potencjalne zagrożenia i blokując ich dostęp do sprzętu.

Zespół naukowców z brytyjskiego uniwersytetu zaprojektował nowe urządzenie, które - jak twierdzą autorzy - zmniejszy ryzyko związane dyskami USB przenoszącymi złośliwe oprogramowanie.

Zewnętrzny filtr

Zewnętrzne urządzenie skanujące zostało zaprojektowane na Liverpool Hope University i zgodnie z zapowiedzią wkrótce wejdzie do produkcji.

Zostało ono zaprojektowane w celu przezwyciężenia poważnego problemu z systemami operacyjnymi - jeśli nie są one prawidłowo skonfigurowane, będą ufać wszystkim dyskom USB, niezależnie od tego, co może być na nich zainstalowane.

Mogłoby to umożliwić automatyczny transfer złośliwego oprogramowania z pendrive'a na komputer hosta.

Zgodnie z zapowiedzią, nowe urządzenie znajduje się pomiędzy komputerem PC a pamięcią USB, skanując nośnik wymienny w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, jednocześnie ukrywając informacje o komputerze, dzięki czemu zainfekowanie maszyny przez złośliwy kod jest „prawie niemożliwe".

Pomysł ze świata przyrody

Opracowane przez nas rozwiązanie skutecznie dezorientuje zewnętrzne urządzenie pamięci, które jest podłączone do komputera - wyjaśnia kierownik projektu, Shishir Kumar Shandilya. - Nasz algorytm skanuje USB i decyduje o widoczności i dostępności plików obecnych na komputerze hosta, dając albo pełny dostęp, częściowy dostęp lub całkowitą blokadę danych".

Projekt ma wynikać ze stosunkowo nowej dziedziny, znanej jako Nature Inspired Cybersecurity (NICS), która czerpie pomysły ze świata przyrody i stosuje je do IT, aby wzmocnić cyberobronę.

Shandilya, który jest wizytującym pracownikiem naukowym w Hope's School of Mathematics, Computer Science and Engineering twierdzi, że zespół jest w dyskusjach z producentami o tym, jak przekształcić prototyp w komercyjnie urządzenie.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama