NCBC i WAT stworzyły aplikację do walki z Covid-19

1 kwietnia 2020, 12:20
Smartfon089
Fot. Japanexperterna.se/Flickr/CC 2.0

Eksperci z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i Wojskowej Akademii Technicznej stworzyli aplikację pod nazwą Health Environment for Living in Pandemia (H.E.L.P.), której celem jest wyszukiwanie osób z koronawirusem znajdujących się w pobliżu i powstrzymanie przed jego dalszym rozprzestrzenianiem się poprzez ostrzeganie użytkowników telefonów komórkowych przed grożącym im niebezpieczeństwem.

Aplikacja została zrealizowana w ramach #BuildforCOVID19 Global online Hackathon - międzynarodowego przedsięwzięcia zorganizowanego na platformie DEVPOST i wspieranego przez World Health Organization i naukowców z Chan Zuckerberg Biohub.

Aplikacja H.E.L.P. jest adresowana do użytkowników telefonów komórkowych pracujących na systemie Android. Jej zadaniem jest podniesienie bezpieczeństwa osób, które poruszają się w przestrzeni publicznej. Aplikacja jest prosta w obsłudze i intuicyjna. Wystarczy dołączyć do grupy innych użytkowników udostępniając swoje dane z geolokalizacji, by otrzymywać w formie kolorowej mapy informacje o miejscach, których należy unikać. Mapa jest aktualizowana na bieżąco. Zielony kolor miejsca, do którego chcemy się udać oznacza, że jest ono bezpieczne, a czerwony jest ostrzeżeniem o potencjalnym zagrożeniu.

Na podstawie ankiety oceny ryzyka zakażenia oraz oceny symptomów COVID-19 m.in. temperatury, saturacji tlenu we krwi czy charakteru kaszlu, algorytmy uczenia maszynowego oceniają i szacują ryzyko zakażenia wirusem - wyjaśnia zastępca dziekana Wydziału Cybernetyki WAT, płk dr inż. Mariusz Chmielewski. - W przyszłości jesteśmy w stanie rozbudować tę funkcjonalność jeszcze bardzie do automatyzacji użycia bezprzewodowych czujników temperatury ciała, pulsoksymetrów, mobilnych spirometrów i innych medycznych urządzeń pomiarowych. Przy odpowiednim ilości danych możliwe jest uzyskanie dużej precyzji naszego testu – dodaje płk Chmielewski.

Aplikacja stworzona przez programistów NCBC oraz WAT jest naszą odpowiedzią na wyzwanie, z którym mierzy się cały świat.

Służba społeczeństwu to coś co napędza nas w pracy każdego dnia. Po raz kolejny udowodniliśmy, że wojskowi programiści są w stanie w błyskawicznym tempie wspomóc tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu, w tym przypadku służby medyczne – wyjaśnia płk Paweł Doniec z NCBC.

Aplikacje zgłoszone do Hackathonu będą teraz oceniane przez organizatorów. Łącznie do konkursu przystąpiło ponad 18 tys. osób oraz zgłoszono ok. 1500 projektów z całego świata. Wyniki rywalizacji poznamy 10 kwietnia 2020 r.

Informacja prasowa Cyber.mil.pl

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Cyberiada
czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:03

NCNC znane z aplikacji dla kolesi Tak zarabia,sie na pseudo projekty Gdzie te HITY RYNKOWE?

Cyborg
czwartek, 2 kwietnia 2020, 17:10

Ankieta ? FARSA I STRATA KASY ile dostali bo zrobie taka apke w 2 dni

tkm
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:23

Mam nadzieję, że naukowcy z WAT zdają sobie sprawę, że aplikacja będzie całkowicie bezużyteczna, gdyż będzie używana przez nikłą część populacji. Może być nawet szkodliwa przez dawanie złudnego poczucia bezpieczeństwa w obszarach "zielonych". Jeśli traktujecie to tylko jako ćwiczenie programistyczne, to okej. To na czym powinniście się skupić i do czego powinniście przekonywać swoich przełożonych, to stworzenie zamkniętego systemu wraz z odpowiednimi czujnikami, który byłby połączony z taktycznym BMS. Należy wypracować spójne wymagania dotyczące sposobu komunikacji z uwzględnieniem ograniczenia możliwości wykrycia przez przeciwnika transmisji elektromagnetycznych. System należałoby na początek wprowadzić w ograniczonym zakresie m.in. w wojskach specjalnych, wojskach chemicznych, straży pożarnej i w policyjnych pododdziałach CT (w różnych wersjach). Koszty byłyby niewielkie w porównaniu do tzw. wielkich programów zbrojeniowych. Natomiast wartość wkładu intelektualnego i możliwości przygotowania wersji komercyjnych/eksportowych byłyby znaczne.

Tweets CyberDefence24