Reklama

Strona główna

NATO CCD COE: Poradnik talliński 2.0 wydany

Fot. ccdcoe.org
Fot. ccdcoe.org

Już jest poradnik talliński 2.0, będący kompleksową analizą istniejącego prawa międzynarodowego, która odnosi się do działań w cyberprzestrzeni. Dokument został opracowany przez NATO Cooperative Cyber ​​Defense Centre of Excellence (CCDCOE), instytucję stworzoną z 19 międzynarodowych ekspertów prawa.

Poradnik talliński 2.0 objaśnia zasady działalności w cyberprzestrzeni w czasie pokoju, wojny i wszelkiego rodzaju innych konfliktów. Instrukcja ta, którą opracowało 19 ekspertów w dziedzinie prawa międzynarodowego, to znaczące źródło dla radców prawnych z krajów NATO, którzy specjalizują się w tematyce cyberbezpieczeństwa. Nazwa Tallinn 2.0 pochodzi od stolicy Estonii, w której dokument został opublikowany. Tam też znajduję się siedziba CCDCOE.

Nowy dokument ogłoszony w stolicy Estonii, jest tak naprawdę poszerzonym i zaktualizowanym wydaniem poradnika tallińskiego z 2013 roku. Wydawcą tego opracowania jest wydawnictwo Cambridge University Press. O ile pierwsza wersja dokumentu z 2013 roku skupiała się na określeniu, jak prawo międzynarodowe odnosi się do wojny w cyberprzestrzeni, tak nowa wersja instrukcji ma zawartość rozszerzoną o cyberbezpieczeństwo w przypadku, gdy mamy do czynienia z sytuacją pokojową. Instrukcja Tallin 2.0 uzupełnia także pierwszą wersję dokumentu o analizy incydentów w cyberprzestrzeni, które się wydarzyły i zostały upublicznione.

Czytaj także: Hotele Trumpa zaatakowane przez DDoS

Autorzy dokumentu Tallinn 2.0 oraz Ambasada Królestwa Holandii w Estonii zamierzają 17 lutego 2017 r. zorganizować dyskusję panelową z udziałem profesora Michaela Schmitta, dyrektora zespołu badającego dokument, Marii Jacobsson, głównego doradcy prawnego w zakresie prawa międzynarodowego w szwedzkim Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz profesora Lauriego Mälksoo z katedry prawa międzynarodowego na Uniwersytecie w Tartu, który jest także członkiem Estońskiej Akademii Nauk.

Warto wspomnieć, że główny koordynator dokumentu Tallin 2.0, Michael Schmitt, jest ekspertem w zakresie prawa konfliktów zbrojnych, profesorem prawa międzynarodowego publicznego w Exeter Law School, a także Senior Fellow w United States Naval War College.

Oprócz wspomnianych wyżej kwestii, poradnik talliński 2.0 odpowiada m.in. na pytania, jak międzynarodowe prawo stosuje się do operacji cybernetycznych w czasie pokoju lub krótkich konfliktów. Nowa wersja dokumentu uzupełniona jest o analizę prawną najbardziej popularnych incydentów cybernetycznych, z jakimi różne kraje mają do czynienia właściwie codziennie, a które z definicji są jednak poniżej progu użycia siły czy konfliktu zbrojnego.

Reklama

Komentarze

    Reklama