Reklama

Strona główna

Narzędzie Social Mapper wyśledzi cel w dowolnych mediach społecznościowych

FOT. GERALT/PIXABAY
FOT. GERALT/PIXABAY

Narzędzie Social Mapper stworzone przez firmę Trustwave służy do rozpoznawania twarzy i według producenta ma wyśledzić cel w dowolnych mediach społecznościowych. Zaprojektowano je z myślą o analizie ataków wykorzystujących metody inżynierii społecznej.

Według serwisu The Verge, Social Mapper automatycznie lokalizuje profile wybranych do analizy osób we wszystkich mediach społecznościowych, w których identyfikacja użytkowników opiera się na zdjęciu z imieniem i nazwiskiem.

Serwis zauważa, że do tej pory wyszukiwanie konkretnych osób w wielu sieciach było robione ręcznie, ale automatyzacja tego procesu pozwala na znacznie szybsze uzyskiwanie wyników, a także wyszukiwanie wielu osób na raz.

Producent narzędzia - firma Trustwave ocenia, że "gromadzenie informacji o użytkownikach i prowadzenie działań analitycznych w internecie jest bardzo czasochłonnym procesem. Dzięki Social Mapper może ono być zautomatyzowane i odbywać się na skalę masową, obejmującą jednocześnie tysiące osób".

Social Mapper zbudowany jest w modelu open-source. W celu uzyskania dostępu do mediów społecznościowych nie korzysta z API tych serwisów, co do tej pory stanowiło ograniczenie dla innych narzędzi służących do zbierania informacji o użytkownikach, takich jak np. Geofeedia.

System Social Mappera jedynie automatyzuje proces wyszukiwania osób w specjalnie przygotowanym do tego oknie przeglądarki, a następnie wykorzystuje technologię rozpoznawania twarzy do skanowania wyników w poszukiwaniu zgodności z zapytaniem.

Wyniki pogrupowane są w formie arkusza kalkulacyjnego, na którym wyszczególnione są konta przypisane do poszukiwanej osoby. Zdaniem twórców narzędzie może służyć do ataków phishingowych, których zadaniem jest ujawnianie podatności bezpieczeństwa oprogramowania wykorzystywanego np. przez instytucje rządowe.

Firma Trustwave nawołuje, żeby Social Mappera nie wykorzystywać do działań niezgodnych z prawem. Narzędzie dostępne jest bezpłatnie w serwisie GitHub. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama