Reklama

Polityka i prawo

Największy włoski bank celem cyberataku

Fot. Blackcat/Wikipedia Commons/CC 3.0
Fot. Blackcat/Wikipedia Commons/CC 3.0

Hakerom udało się dostać do bazy danych klientów największego banku we Włoszech UniCredit. W przeciągu ostatnich 10 miesięcy ucierpiało ponad 400 tys. klientów. Jest to największy wyciek danych w historii Włoch.

Ataki miały miejsce w czerwcu i lipcu 2016 oraz ponownie na przełomie września i października. Napastnikom nie udało się wykraść żadnych haseł. Mogli oni mieć jednak dostęp do danych osobowych i szczegółowych transakcji bankowych.

Cyberatak został przeprowadzony przez zewnętrznego partnera komercyjnego. Przedstawicielom UniCredit nie udało się go zidentyfikować. Bank nie poinformował o sposobie w jakim hakerzy dostali się do bazy danych oraz kiedy po raz pierwszy zauważył wtargnięcie.

W oficjalnym oświadczeniu banku czytamy, że natychmiast zostały wdrożone niezbędne środki bezpieczeństwa, w celu przeciwdziałania ponownym wtargnięciom. Bank powiadomił również organy śledcze.

Czytaj też: Polskie banki stawiają na identyfikację biometryczną

Szef bezpieczeństwa teleinformatycznego w UniCredit, Daniele Tonella powiedział, że wykradzione informacje nie pozwalają na przeprowadzenie transkacji finansowych. Dodał również, że nie wiem kto stoi za atakiem ani jakie motywacje kierowały hakerami.

Ataki na banki w ostatnich latach są coraz bardziej zaawansowane i przynoszą o ogromne straty finansowe. W listopadzie ubiegłego roku, hakerzy ukradli ponad 3 miliony dolarów z jednego z brytyjskich banków.

 

 

 

Komentarze