Reklama

Polityka i prawo

Minister obrony Estonii: Potrzeba większych inwestycji w cyberbezpieczeństwo

Fot. Jüri Luik/Wikipedia Commons/CC 2.0
Fot. Jüri Luik/Wikipedia Commons/CC 2.0

Minister obrony Estonii Juri Luik podczas spotkania z Jyrki Katainen członkiem Komisji Europejskiej powiedział, że rośnie zależność sił zbrojnych od technologii informacyjnych i dlatego potrzebne są większe inwestycje w cyberobronę. Zapowiedział też pierwsze ćwiczenia dla ministerstw obrony państw UE.

Minister obrony odbył szereg spotkań w Brukseli w związku z pełnieniem przez Estonię prezydencji w Unii Europejskiej. Podczas swojego pobytu rozmawiał m.in. z Elżbietą Bieńkowską - komisarzem ds. rynku wewnętrznego, generałem Mikhailem Kostarakosem - przewodniczącym Wojskowego Komitetu Unii Europejskiej i szefem Europejskiej Agencji Obrony.

Dominującym tematem tych spotkań były kwestie bezpieczeństwa i obrony a zwłaszcza przyszłość współpracy członków UE w tym obszarze. Cyberbezpieczeństwo odgrywało istotną rolę, gdzie podkreślono potrzebę tworzenia nowych innowacyjnych rozwiązań. W ramach cyberbezpieczeństwa zaakcentowano konieczność wsparcia dla współpracy między sektorem publicznym i prywatnym.

Czytaj też: Estonia: Lider na polu cyberbezpieczeństwa [ANALIZA]

We wrześniu 2017 roku Estonia zorganizuje ćwiczenia EU CYBRID na poziomie strategicznym dla ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Głównym celem jest przetestowanie jak radzą sobie Ministerstwa w walce z cyberatakami. Zdaniem Luika, ćwiczenia te pomogą określić odpowiedzialność NATO i UE w obszarze radzenia sobie z cyberatakami oraz zdefiniują sytuację, w których współpraca ta jest konieczna. Minister podkreślił, że internet nie ma granic i dlatego należy wyeliminować bariery, które utrudniają skuteczną kooperację między tymi dwoma organizacjami.

 

 

 

 

 

Komentarze