Reklama

Biznes i Finanse

Miliardy na cyberbezpieczeństwo. Giganci technologiczni składają obietnice

Fot. TheDigitalArtist/Pixabay
Fot. TheDigitalArtist/Pixabay

Amerykańscy giganci branży technologicznej zobowiązali się do konkretnych działań na rzecz podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Swoje deklaracje koncerny  przedstawiły podczas spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem. Firmy obiecały wyłożyć miliardy dolarów na rzecz ochrony państwa i obywateli. 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotkał się z przedstawicielami największych amerykańskich firm i placówek edukacyjnych, aby wspólnie z nimi omówić podejmowane działania na rzecz walki z cyberzagrożeniami.

Dla USA cyberbezpieczeństwo jest nieodzownym elementem bezpieczeństwa narodowego, dlatego też obecna administracja traktuje je jako priorytet, podejmując liczne inicjatywy.

Ostatnie głośne cyberataki pokazały, że zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne coraz częściej są celem zaawansowanych wrogich działań w cyberprzestrzeni. (…) Dotykają przedsiębiorstwa każdej wielkości oraz małe i duże miejscowości w każdej części kraju.

wskazuje Biały Dom

Podstawowym celem środowego spotkania było omówienie możliwości podniesienia cyberbezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Podczas dyskusji proponowano wspólne rozwiązania, a także indywidualne, które mogą realizować w pojedynkę firmy zaliczane do gigantów technologicznych. Wielu uczestników zobowiązało się do podjęcia konkretnych działań.

Deklaracje rządu

Administracja Joe Bidena ogłosiła, że Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii USA będzie współpracował z podmiotami z branży przemysłowej oraz innymi partnerami na rzecz opracowania nowych ram poprawy bezpieczeństwa i integralności technologicznego łańcucha dostaw. Z założenia podejście to ma pokazać, jak należy tworzyć bezpieczne rozwiązania, w tym oprogramowanie open source. W inicjatywę zaangażują się Microsoft, Google, IBM, Travelers i Coalition.

Ogłoszono także formalne rozszerzenie Industrial Control Systems Cybersecurity Initiative na drugi ważny sektor: gazociągi. Według Białego Domu inicjatywa ta, jak dotąd, przyczyniła się do poprawy cyberbezpieczeństwa ponad 150 zakładów energetycznych, obsługujących łącznie 90 mln obywateli.

„Zobowiązujemy się do…”

W odniesieniu do zobowiązań koncernów, Apple ustanowi nowy program mający na celu ulepszenie zabezpieczeń w technologicznym łańcuchu dostaw. Gigant będzie współpracował ze swoimi partnerami, w tym ponad 9 tys. przedsiębiorstw w USA, na rzecz masowego wprowadzenia uwierzytelniania wieloskładnikowego, prowadzenia szkoleń z cyberbezpieczeństwa, likwidowania luk oraz reagowania na incydenty.

Google ogłosił, że w perspektywie 5 lat zainwestuje 10 mld dolarów na rozwój programów „zero-trust”, wsparcie zabezpieczenia łańcucha dostaw oprogramowania i poprawę bezpieczeństwa oprogramowania typu open source. Firma zadeklarowała, że pomoże 100 tys. Amerykanom w zdobyciu certyfikatu umiejętności cyfrowych.

W dyskusji brali udział również przedstawiciele firmy IBM, którzy zobowiązali się, że w ciągu najbliższych 3 lat przeszkolą 150 tys. osób w zakresie cyberbezpieczeństwa. Koncern będzie również współpracował z ponad 20 uczelniami, aby zbudować centra zarządzania cyberbezpieczeństwem. Ma to także sprawić, że przedsiębiorstwo przyczyni się do rozwijania wyspecjalizowanej w branży siły roboczej.

Inny amerykański gigant Microsoft zadeklarował, że przeznaczy 20 mld dolarów w perspektywie 5 lat na m.in. dostarczenie zaawansowanych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Równocześnie koncern zobowiązał się udostępnić 150 mln dolarów na usługi techniczne, aby w ten sposób wesprzeć władze lokalne, stanowe i federalne w podnoszeniu jakości cyberochrony. Ma także zacieśnić współpracę z uczelniami i organizacjami non-profit z myślą o prowadzeniu specjalistycznych szkoleń.

Z ciekawą inicjatywą wyszedł Amazon. Firma postanowiła bezpłatnie udostępnić jedno ze szkoleń w zakresie świadomości, które jest oferowane pracownikom. Co więcej, wszyscy posiadacze konta Amazon Web Services otrzymają, bez dodatkowych kosztów, urządzenia do ochrony przed cyberzagrożeniami, takimi jak np. phishing.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze