Reklama

Armia i Służby

mBank dołączył do grona oferujących Profil Zaufany

Fot. Centrum Cyfrowej Administracji / Wikipedia / domena publiczna
Fot. Centrum Cyfrowej Administracji / Wikipedia / domena publiczna

Profil zaufany to zbiór informacji o użytkowniku, a wprowadzone do niego dane są weryfikowane. Dzięki temu każda osoba, która ma di niego dostęp jest wiarygodna i nikt nie może się pod nią podszyć. Dane na profilu zaufanym są odpowiednio zabezpieczone, aby nikt, poza właścicielem, nie miał do nich dostępu i nie mógł ich wykorzystywać. Teraz do grona instytucji, w których można założyć Profil Zaufany dołączył mBank.

Dzięki posiadaniu Profilu Zaufanego ułatwione jest załatwienie najprostszych urzędowych spraw przez internet za pomocą platformy ePUAP, czyli elektronicznej administracji - pisze serwis tvn24bis.pl. Może to być np. złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego lu zgłoszenie utraty prawa jazdy do urzędu gminy. Platforma stworzona przez daną instytucję umożliwia także możliwość np. zajrzenia do danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i możemy czy nasz pracodawca odprowadza składki.

Inną z możliwości jakie oferuje Profil Zaufany, jest możliwość zarejestrowania działalności gospodarczej lub sprawdzenia liczby posiadanych punktów karnych. Z pomocą Profilu Zaufanego można także pobrać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. 

Czytaj też: mBank na celowniku hakerów

Jak informuje tvn24bis.pl, pierwszym bankiem, który wprowadził do swojej oferty możliwość zakładania profilu, był PKO Bank Polski, zaś później zrobiły to także ING, Millennium czy Pekao, a od 28 sierpnia mBank. Władze mBanku w informacji na ten temat informują w komunikacie, że ten darmowy podpis elektroniczny pozwala na załatwianie spraw urzędowych online. 

Ponadto Profil Zaufany daje możliwość elektronicznego podpisywania wniosków, deklaracji i logowania się do państwowych platform takich jak portal podatkowy, ePUAP czy PUE ZUS. Zyskujemy więc całodobowy dostęp do systemów administracji publicznej, całkowicie bez kolejek i z możliwością podglądu stanu swoich spraw.

Reklama

Komentarze

    Reklama