Reklama

Polityka i prawo

Macierewicz: Cyberwojska ważnym składnikiem bezpieczeństwa Polski

Szef resortu obrony Antoni Macierewicz w podsumowaniu roku prac rządu powiedział, że dla bezpieczeństwa Polski ważna jest możliwość rozbudowania cyberwojsk. – Ponad miliard złotych zostanie przeznaczonych w tym roku i w przyszłym na budowę wojsk broniących nas w przestrzeni cybernetycznej – powiedział minister w podsumowaniu działań swojego resortu.

Podczas wtorkowej konferencji podsumowującej rok pracy rządu Antoni Macierewicz przypomniał, że na szczycie NATO w Warszawie domena cyberprzestrzeni została uznana za kolejny, piąty obszar działań zbrojnych obok ziemi, powietrza, lądu oraz wody. Minister obrony dodał, że cyberbezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych składników obrony państwa, dlatego w tym i przyszłym roku na ten sektor zostanie przeznaczony miliard złotych. Te pieniądze mają zasilić budżet polskiej armii, która będzie zobligowana do stworzenia wojsk dysponujących zdolnościami obronnymi w cyberprzestrzeni.

Czytaj więcej: Cyberofensywa Wojska Polskiego

Podczas prezentacji nie ujawniono dokładnych informacji, jakie elementy i możliwości mają posiadać nowe lub modernizowane siły do walki cybernetycznej. Wcześniej jednak w ramach redefinicji Planu Modernizacji Technicznej do roku 2022 działania w cyberprzestrzeni zostały włączone do PMT jako oddzielny program i wskazane jako jeden z obszarów priorytetowych, wymieniono też główne obszary modernizacji w tym zakresie. Na ten cel miał być przeznaczony około 1 miliard złotych. Z prezentacji przedstawionej podczas MSPO 2016 przez płk Krzysztofa Zielskiego wynikało, że taka kwota może zostać przeznaczona na zdolności w cyberprzestrzeni do 2022 roku.

Szef MON nie stwierdził jednak wprost, czy kwota miliarda złotych w latach 2016-2017 będzie obejmować tylko modernizację, czy także zagadnienia związane z tworzeniem nowej formacji (koszty personalne, wydatki bieżące itd.). Widać jednak wyraźnie, że resort obrony intensyfikuje działania w celu budowy zdolności w cyberprzestrzeni. Z drugiej jednak strony istotne znaczenie, obok działań samych komórek MON i Sił Zbrojnych ma też koordynacja z innymi resortami - w tym Ministerstwem Cyfryzacji.

Czytaj więcej: Miliard na zdolności Wojska Polskiego w cyberprzestrzeni. "Priorytet PMT"

 

W październiku szefowa resortu cyfryzacji poinformowała, że boryka się z problemem odnalezienia 60 mln złotych na najpilniejsze wydatki. Należy pamiętać budowa zdolności Sił Zbrojnych w cyberprzestrzeni jest bardzo pożądana i konieczna - w tym z uwagi na charakter obecnych konfliktów zbrojnych, ale specyficzny charakter tego sektora wymaga szeroko zakrojonej współpracy z podmiotami zewnętrznymi - w tym podległymi innym resortom. 

 

Czytaj też: Streżyńska dla Cyberdefence24.pl: Cyberbezpieczeństwo ma charakter cywilny

Reklama

Komentarze

    Reklama