Reklama

Strona główna

Kongres: Potrzebujemy więcej ekspertów cyberbezpieczeństwa

Fot. Wikipedia / domena publiczna
Fot. Wikipedia / domena publiczna

Kongres domaga się zwiększenia liczby pracowników sektora cyberbezpieczeństwa. Zdaniem Kongresmenów, ostatnia decyzja prezydenta Trumpa o zmniejszeniu do absolutnego minimum zatrudnienia w sektorze bezpieczeństwa, może narazić Stany Zjednoczone na nowe zagrożenia.

Trump podpisał rozporządzenie ograniczające zatrudnienie w instytucjach federalnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Zdaniem Kongresu jest to zbyt daleko idące ustępstwo.

Komisje ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Senatu i Izby Reprezentantów pracują nad przygotowaniem programu szkoleń przeznaczonych dla pracowników administracji federalnej. Oprócz tego walczą o zwiększenie liczby miejsc pracy dla specjalistów cyberbezpieczeństwa, którzy rozwiążą problemy związane ze zjawiskiem spear phishingu. Ten rodzaj ataków jest odpowiedzialny za co najmniej 90 proc. incydentów cyberbezpieczeństwa, jakie zachodzą w sieciach federalnych.

Czytaj także: Szef NSA chce poszerzenia współpracy z sektorem prywatnym

Wiąże się to z problemem jaki administracja i jej instytucje posiadają obecnie w przypadku oceny sprawności pracowników pod kątem bezpieczeństwa informatycznego. Żadna z agencji nie przekroczyła poziomu 50 proc. jeżeli chodzi o zatrudnionych wyposażonych w niezbędną wiedzę na temat zagrożeń sieciowych.

Z tym zjawiskiem chcą walczyć komisje ds. bezpieczeństwa wewnętrznego, o ile będą wstanie przekonać administrację że należy zwiększyć liczby osób zatrudnionych w federalnym sektorze bezpieczeństwa teleinformatycznego. Inaczej agencje będą zmuszone do wynajęcia zewnętrznych kontrahentów, aby spełnić normy narzucane przez prawo.

Komentarze